رزومه چیست؟

رزومه ارائه خلاصه ای از مهارت ها و توانایی ها و دستاوردهای شماست. رزومه زندگینامه شما نیست بلکه مانند یک عکس فوری است که باید در کمترین زمان ممکن بیشترین تاثیر را بگذارد. توجه داشته باشید که برای یک شغل ، صدها و یا حتی هزاران رزومه درخواست آن شغل در اختیار کارفرما قرار می گیرد اما به دلیل نبود وقت کافی ، یک نگاه اجمالی می اندازند که جالب توجه ترین آنها را انتخاب می کنند و وقت بیشتری برایش می گذارند.بنابراین با داشتن یک رزومه خوب می توان شانس انتخاب شدن را بالا برد.

حال چه کنیم؟

ابتدا خود را ارزیابی کنید.

مشخصات فردی: مشخصاتی را که لازم است ذکر کنید. وجود برخی از اطلاعات واقعا مهم هستند مانند نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، تلفن و آدرس محل سکونت. در نوشتن اطلاعات تماس بسیار دقت کنید چرا که تنها راه ارتباطی کارفرما با شماست.

مهارت ها: مهارت هایی را که دارید ذکر کنید و میزان تسلط خود را در آن مهارت مشخص کنید. اگر در مهارتی مبتدی هستید و لازم است که آن را بیان کنید از عباراتی همچون "در حد مقدماتی" یا "آشنایی دارم" استفاده کنید.

تحصیلات: حتما رشته تحصیلی خود را با ذکر محل تحصیل ، تاریخ شروع و پایان و در صورت تمایل معدل اکتسابی مشخص کنید.

دوره های تخصصی: اگر دوره خاصی را گذرانده اید به آن اشاره کنید.

زبان های خارجه: اگر در زبان خارجه ای تسلط و یا حتی آشنایی دارید بیان کنید اما فقط در حد اینکه مشخص کنید در چه زبانی در چه سطحی هستید کافی است و نیازی به توضیح اضافه نیست.

سوابق کاری: سوابق کاری خود را به صورت یک لیست مرتب بیان کنید و آن ها را بر اساس تاریخ زمانی ذکر کنید. ذکر عنوان شغلی ، محل کار و زمان اشتغال ضروری است . در صورت تمایل نیز می توانید مواردی همچون حقوق دریافتی، مسئولیت ها، دلیل ترک کار و ... را بیان کنید.

 

در انتها...

در نوشتن رزومه از حاشیه رفتن بپرهیزید.سعی کنید در قالب یک صفحه باشد تا حوصله کارفرما سرنرود و همه موارد رزومه شما خوانده شود.از محبوبترین فونت و سایز 10 یا 12 استفاده کنید.سعی کنید رزومه تان ساده و مرتب باشد.رزومه خود را با فردی مجرب در میان بگذارید و از او بخواهید ایرادات را به شما بازخورد کند. در ضمن حتما یک نمونه از رزومه را نزد خود نگهدارید.

ما در سایت کاران به شما کمک می کنیم تا  رزومه ای با فرمت و رنگ بندی استاندارد و مناسب داشته باشید. در حال حاضر رزومه ساز ما برای کاربران سایت قابل دسترسی است. فقط کافی است در سایت ثبت نام کنید و اطلاعات خود را وارد کنید.حالا شما می توانید رزومه خود را دریافت و آن را برای درخواست شغل ارسال کنید.