4 روش سریع برای کنترل استرس

هنر آدم های موفق کنترل استرس و تبدیلش به یک فرصت برای موفقیت است. تا زمانی که نفس می کشیم، استرس همراه ماست، تصمیم با ماست که آن را به فرصتی برای پیشرفت تبدیل کنیم یا مغلوب آن شویم. در این مقاله کاران به نقل از مجله فوربس با 4 روش سریع برای کنترل استرس آشنا می شویم.

4 روش سریع برای کنترل استرس

پروفسور یان رابرتسان استاد کالج ترینیتی دوبلین به عنوان یکی از برجسته ترین محققان علوم اعصاب اروپا راهکاری چهار مرحله ای برای کنترل استرس و تبدیل آن به فرصتی برای موفقیت ارایه کرده که می تواند زندگی افراد پر استرس را دگرگون کند. در واقع قدرت تحمل و کنترل استرس، یکی از فاکتورهای مهم ضریب هوش هیجانی یا همان EQ است.او معتقد است  این راهکارها کاملا مبنای علمی دارد و تمام افراد پس از اولین بار تست آن، هرگز حاضر نیستند روش دیگری را برای مهار استرس به کار بگیرند. چهار راهکار ارایه شده توسط رابرتسان شامل مراحل زیر هستند:

قدم اول : به مغز خود با صدای بلند بگویید که این شرایط خیلی هیجان انگیز است.

برای تبدیل استرس به یک موقعیت فوق العاده برای پیشرفت، به جای اینکه بگویید شرایط چقدر استرس زاست، با صدای بلند به خود بگویید موقعیت پیش آمده کاملا هیجان انگیز است؛ شاید این واگویی در ظاهر ساده و بی اهمیت باشد؛ ولی به مغز فرمان می دهد که موقعیت را چگونه ارزیابی کند. زمانی که مضطرب یا هیجان زده می شویم، هورمون کوتیزول ترشح می شود. در این حالت واکنش مغز است که مشخص می کند هورمون به یک واکنش مضر یا مفید تبدیل شود و وظیفه ماست که حالت مناسب را در اختیار مغز قرار دهیم تا فرمان لازم را صادر کند. در این شرایط هرگز نمی توان مغز را قانع کرد که شرایط عادیست: فقط می توان به مغز القا کرد که شرایط بسیار هیجان انگیز است.

قدم دوم : دم و بازدم عمیق

در این حالت تنفس عمیق پنج ثانیه ای از راه بینی و بازدم شش ثانیه ای داشته باشید. دم و بازدم عمیق، سبب تغییرات شیمیایی مغز می شود و مانند داروی طبیعی ضد استرس عمل می کند.

 

با تست تحمل استرس کاران متوجه می شوید چقدر قدرت تحمل و کنترل استرس دارید.

 

قدم سوم : مانند یک سوپرمن بایستید

سومین قدم این است که ژست یک قهرمان را بگیرید؛ یعنی صاف بایستید، قفسه سینه را بیرون داده و سر را کاملا بالا بگیرید. ژست قهرمانانه سبب می شود اعتماد مغز به کاراییش افزایش یابد. در واقع این حالت ترفندی برای افزایش قابلیت و توانایی مغز است. نتیجه آزمایش ها نشان می دهد ژست قهرمانانه سبب افزیش هورمون تستوسترون در زنان و مردان می شود.

قدم چهارم : دستان خود را مشت کنید

قدم چهارم این است که دست راست خود را مشت کنید و به مدت 45 ثانیه بسته نگه دارید، سپس آن را برای 15 ثانیه باز کنید و مجددا 45 ثانیه مشت کنید. این عمل سبب می شود نیمکره چپ مغز فعال شده و بدن در یک وضعیت چالش ذهنی قرار گیرد تا از استرس برای بهبود عملکرد بدن استفاده کند.

استرس چگونه منشا قدرت و موفقیت می شود؟

رابرتسان معتقد است استرس یک منبع انرژی عظیم است؛ بنابراین می توان آن را برداشت کرد و از آن در جهت موفقیت کمک گرفت، در غیر این صورت اهرمی برای جذب پیری، افسردگی و سرطان می شود. پیاده سازی این راهکارها در تمام بحران های زندگی، باعث بروز اعتماد به نفسی فوق العاده و انگیزه و شعفی وصف ناپذیر می شود که لازمه پیشرفت است. این تصادفی نیست که بزرگترین آثار هنری و علمی هنرمندان و دانشمندان در دوران تاریک و بحرانی زندگیشان پدید آمده است. بنابراین باهوش باشید و نوسانات و بحران های عاطفی و اقتصادی را به ابزاری برای افزایش خلاقیت و بهره وری تبدیل می کنید.

بیشتر بخوانید:

7 تکنیک برای افزایش هوش هیجانی

با تست MBTI خودتان را هوشمندانه و عمیق بشناسید

 

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!