نمونه قرارداد محرمانگی و عدم افشای اطلاعات(NDA) در زمان استخدام

قرارداد محرمانگی یا همان توافقنامه عدم افشای اطلاعات(NDA) یکی از قراردادهای مهمی است که در هنگام استخدام با آن روبه رو می شویم. در این مقاله کاران با نکات و نحوه نوشتن قرارداد تعهد و عدم افشا آشنا شوید و یک نمونه قرارداد عدم افشای اطلاعات محرمانه NDA را ببینید.

نمونه قرارداد محرمانگی و عدم افشای اطلاعات(NDA) در زمان استخدام

قرارداد محرمانگی یا عدم افشای اطلاعات چیست و چه کاربردی دارد؟

قرارداد عدم افشای اطلاعات به منظور حفاظت از اطلاعات محرمانه، اسرار تجاری، دانش‌ها و ایده‌های نوین یک شرکت، سازمان و یا شخص حقیقی تهیه و منعقد می شود. کاربرد اصلی قرارداد تعهد و عدم افشا، جلوگیری از افشای اطلاعات و یا جلوگیری از سو استفاده از اطلاعات است.در واقع قرارداد محرمانگی گزینه‌ای بسیار مناسب برای جلوگیری از بروز اختلافات پیچیده، زمان بر و پر هزینه است.

 

نحوه نوشتن قرارداد کاری +نمونه قرارداد استخدام تمام وقت را اینجا ببینید.

 

قرارداد NDA بین چه کسانی است و چه ضمانتی دارد؟

یک قرارداد عدم افشای اطلاعات مطابق قانون می تواند ما بین صاحب یک کسب‌وکار، کارفرما یا اشخاص حقیقی با سایر شرکت‌ها، پیمانکار یا افراد حقیقی منعقد شود. کاربرد قرارداد NDA در فرایند استخدام افراد، در هنگام بستن قراردادهای کاری است. قرارداد محرمانگی یا همان توافق نامه عدم افشای اطلاعات می تواند به صورت یک قرارداد جدا یا ضمیمه قرارداد استخدامی باشد.

ضمانت اجرایی قراردادهای محرمانگی و عدم افشای اطلاعات به ویژه برای موضوع استخدام متفاوت است؛ برخی از شرکت ها و سازمان از سفته برای ضمانت قرارداد عدم افشا استفاده می کنند اما برخی دیگر ترجیح می دهند مراجع قانونی وزارت کار و قوه قضاییه را برای ضمانت معرفی کنند. 

چگونه یک قرارداد عدم افشا ویژه استخدام افراد تهیه کنیم؟

برای تنظیم قرارداد محرمانگی و عدم افشای اطلاعات نیازی به مراجعه به دفاتر اسناد رسمی نیست. کافیست با مطالعه چند نمونه قراردادهای عدم افشا و محرمانگی اطلاعات و مشخص کردن خطوط قرمز و ملزومات امنیت اطلاعات سازمان خود، یک قرارداد NDA تنظیم کنیم.

همان طور که اشاره کردیم، قرارداد محرمانگی و عدم افشای اطلاعات به منظور حفاظت از اطلاعات محرمانه مورد استفاده قرارمی گیرد. این اطلاعات ممکن است: 

 

1. جنبه فنی داشته باشد مانند سورس کد های نرم افزار و ..

2. یا اطلاعات غیر فنی مثل اسرار تجاری و امنیتی یک شرکت یا سازمان باشد.

 

چه اطلاعاتی به عنوان اطلاعات اختصاصی و محرمانه محسوب می‌شوند؟

_ استراتژی های تجاری

_ اسناد حقوقی و قراردادی

_ طرح‌های اقتصادی

_ امور مربوط به مشتریان

_ روش‌ها و اطلاعات مربوط به بازاریابی

_ نیازهای مشتریان

_ تبلیغات

_ اسرار تجاری

_ مسائل مالی

 

تفاوت سفته برای NDA با سفته برای استخدام:

سفته ای که ما برای قراردادهای NDA  می دهیم با سفته هایی که برای قرارداد های معمولی استخدام ارائه می کنیم هیچ تفاوتی ندارند چرا که قانون حقوقی اجرای سفته در کشور به صورت واحد است.

 

   نمونه نامه رضایت کارفرما از عملکرد کارمندان و کاربرد آن را اینجا ببینید.

 

در تصویر زیر می توانید نمونه قرارداد محرمانگی و عدم افشا اطلاعات را ببینید.برای دیدن فایل با کیفیت نمونه قرارداد محرمانگی و عدم افشا اطلاعات اینجا کلیک کنید.

 

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!