همه چیز درباره شغل سرایدار

استخدام سرایدار یکی از پرتقاضاترین آگهی های استخدامی در بازارکار مشاغل خدماتی است. در این مقاله کاران می خواهیم علاوه بر معرفی شغل سرایدار و وظایف آگهی های استخدامی سرایدار را هم معرفی کنیم.

همه چیز درباره شغل سرایدار

وظیفه یک سرایدار متناسب با نوع ساختمان (مسکونی و یا اداری) متفاوت است. سرایدارها در برج‌‌‌‌‌ها و اماکن مسکونی بزرگ علاوه بر مسئولیت نظافت و حفاظت از ساختمان، وظیفه‌‌‌‌‌ی باغبانی و گل آرایی را نیز برعهده دارند. هرچه ابعاد ساختمان‌‌‌‌‌ها و اماکن اداری کوچک‌‌‌‌‌تر باشد به همان اندازه شرح وظایف شغل سرایداری کمتر می‌شود.

سرایدارها می‌‌‌‌‌توانند به صورت تمام وقت در محل مورد نظر مانند انواع اماکن مسکونی، اداری و باغ‌ها‌‌‌‌‌ ساکن شود. یک سرایدار باید توانایی تعمیر ساده برخی از وسایل و تجهیزات ساختمان را داشته باشد. آشنایی با انواع گل و گیاه و نحوه نگه داری از آن‌‌‌‌‌ها، از مهارت‌‌‌‌‌های اصلی یک سرایدار است. برای آشنایی بیشتر با وظایف و موقعیت این شغل با ما در کاران همراه باشید.

وضعیت استخدام و بازار کار شغل سرایدار

همان طور که اشاره کردیم شغل سرایداری برای نگهداری و حفاظت از انواع ساختمان‌‌‌‌‌های مسکونی، شرکت‌‌‌‌‌ها، سازمان‌‌‌‌‌ها و کارخانه‌‌‌‌‌ها مطرح می‌‌‌‌‌شود و متقاضیان می‌‌‌‌‌توانند با برخورداری از امکاناتی همچون داشتن محل سکونت در این اماکن استخدام شوند. ساعات کاری این شغل عموما تمام وقت است و افراد با توانایی‌‌‌‌‌های مختلف می‌‌‌‌‌توانند برای استخدام در این شغل اقدام کنند. در مقایسه با سایر مشاغل از آنجا که در شغل سرایداری موضوع اعتماد و اطمینان بیشتر مطرح می‌‌‌‌‌شود؛ داشتن گواهی عدم سو پیشینه، یکی از الزامات استخدام یک سرایدار است. با توجه به روز افزون بودن ساخت برج‌‌‌‌‌ها و نیاز به سرایدار، بازار کار این شغل رو به افزایش است.

 

سرایدار

۱۰ وظیفه کلی سرایدار به این شرح است:

وظایفی که سرایدار ملزم به انجام آن است

 1. سکونت دائم در ساختمان
 2. بازدید و کنترل کلیه در و پنجره‌‌‌‌‌ها، تاسیسات و شبکه‌‌‌‌‌های روشنایی، حرارتی، آبرسانی، گاز رسانی و سایر اموال واحد تحت نظر در پایان ساعات کار اداری و اطمینان یافتن از بسته بودن یا باز بودن آن‌‌‌‌‌ها طی بازدیدهای مکرر در طول شبانه روز
 3. جلوگیری از ورود و خروج غیرمجاز افراد، لوازم، وسایل و همچنین وسایل نقلیه و نظایر آن در ساعات اداری و غیراداری به ساختمان یا محوطه تحت نظر
 4. اطلاع فوری اتفاق‌‌‌‌‌ها و حوادث غیرمترقبه به مامورین انتظامی و مدیر یا صاحب ساختمان و انجام اقدامات احتیاطی اولیه
 5. حفاظت از اماکن و تجهیزات و وسایل چاپ و تکثیر، ارسال مراسلات، دریافت نامه‌‌‌‌‌ها
 6. آشنایی با روش‌‌‌‌‌های اطفای حریق در صورت لزوم
 7. به کارگیری سیستم‌‌‌‌‌های حفاظتی و امنیتی
 8. نظافت لابی و کابین آسانسورها و ورودی ساختمان
 9. نظافت باغچه‌ها‌‌‌‌‌، جدا کردن علفهای هرز، آبیاری و رسیدگی به گل‌‌‌‌‌ها و فضای سبز

مهارت‌‌‌‌‌ها و دوره‌‌‌‌‌های آموزشی مورد نیاز شغل سرایدار:

بر طبق تحقیقات سایت کاران یک سرایدار باید باید ۸ مهارت زیر را داشته باشد:

 • کار با شوینده‌‌‌‌‌ها
 • برقراری ارتباط موثر با دیگران
 • آشنایی با قوانین ایمنی
 • آشنایی با قوانین بهداشتی
 • اطفا حریق
 • آشنایی با سیستم های کنترل تردد
 • نگهداری گل و گیاه
 • تعمیر تجهیزات ساختمان

سرایدار

شخصیت شناسی سرایدار

سرایداری همچون سایر مشاغل خدماتی نیاز به داشتن روابط اجتماعی خوب دارد. ماهیت کار سرایداری ایجاب می‌‌‌‌‌کند که این افراد رازدار و متعهد باشند؛ علاوه بر این، یک سرایدار باید توانایی انجام کارهای فنی مرتبط با ساختمان را داشته باشد. دقت بالا در ورود و خروج افراد در ساختمان و کنترل آنها از دیگر ویژگی‌‌‌‌‌های یک سرایدار متعهد است. اهمیت دادن به نظافت و زیبایی اطراف، از ویژگی‌‌‌‌‌های شخصیتی شغل سرایداری محسوب می شود. قطعا متقاضیان با این ویژگی‌‌‌‌‌ها شانس بیشتری برای استخدام را دارند.

اگر میخوای بدونی برای چه شغلی مناسبی در تست شخصیت شناسی کاران شرکت کن

۳ چالش پیش روی شغل سرایدار

انجام کارهای خدماتی چالش‌ها‌‌‌‌‌ی ویژه خود را دارد. یک سرایدار هم با مسائل زیر رو به روست:

 1. تمام وقت بودن کار و کم بودن فرصت‌‌‌‌‌های مرخصی
 2. وظایف زیاد و عموما سخت
 3. حقوق پایین و امکان عدم بیمه

 

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!