15 نشانه هوش هیجانی بالا را بشناسید

می دانید دقیقا چه نکات و عوامل رفتاری نشان می دهند که ضریب هوش هیجانی یا همان EQ شما بالاست؟ حتما شنیده اید که هوش هیجانی یا احساسی، به معنای توانایی شما در شناخت و کنترل احساسات خودتان و دیگران است. به کمک هوش هیجانی، شما می توانید تاثیر احساسات روی تصمیم ها و اتفاق های زندگی تان را بسنجید و کنترل کنید.

15 نشانه هوش هیجانی بالا را بشناسید

 

در واقع افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، علاوه بر کنترل احساسی می توانند مسئولیت کار‌های خود را راحت‌تر بپذیرند و با دیگران همدلی ‌کنند.

دانشمندان و محققان معتقدند هوش هیجانی انسان ها، مجموعه ای از ۵ مولفه خودآگاهی،خود تنظیمی، خود انگیزش، همدلی و مهارت های اجتماعی است اما ما در این مقاله کاران قصد داریم شما را با نشانه ها و در واقع مصادیق ساده هوش هیجانی آشنا کنیم. این ۱۵ نشانه شامل موارد زیر هستند:

۱. احترام به خود

افرادی که ضریب هوش هیجانی شان بالاست در وهله اول پیش از دیگران ابتدا به خودشان علاقه دارند و احترام می گذارند.گرچه این افراد اغلب نگاه محترمانه ای هم نسبت به اطرافیانشان دارند.

 

با این تست ساده، هوش هیجانی تان را بسنجید و از نتایج آن شگفت زده شوید!

 

۲.استقلال فردی و قاطعیت

افراد  قاطع و کسانی که در اعمال و افکارشان استقلال دارند همیشه در آزمون ضریب هوش هیجانی، نمره بالا می گیرند. این افراد ممکن است با دیگران مشورت کنند و حتی تصمیم های آن ها را در نظر بگیرند اما در تصمیم گیری های مهم به ندرت به دیگران وابسته اند.آنها می توانند نظرات خود را به صورت قاطع اعلام کنند.

۳.انعطاف پذیر

انعطاف پذیری به معنای توانایی سازگاری با هیجان ها، افکار و رفتار محیطی در موقعیت ها و شرایط متغیر است. افراد با هوش هیجانی بالا، اغلب نسبت به تغییرات منعطف هستند.

۴.تحمل استرس

قدرت تحمل فشار و استرس یکی از مهم ترین ویژگی افراد دارای EQ بالاست. آنها می توانند بدون عقب نشینی در برابر حوادث و موقعیت های پر فشار ایستادگی کنند. کسانی که هوش هیجانی بالایی دارند حتی در شرایط پر استرس هم می توانند مثبت و شاد باشند.

هوش هیجانی

۵.توانایی حل مساله

توانایی مدیریت بحران و حل مساله در برابر مشکلات و موقعیت های سخت، یکی از نشانه های ضریب هوشی بالاست که می توانید به راحتی در اطرافیانتان شناسایی کنید.

۶.شادمانی

افراد شاد و سرزنده اغلب هوش هیجانی بالایی دارند؛ حس رضایت از زندگی خانوادگی، اجتماعی و شغلی شان باعث می شود آنها بتوانند خوش باشند و از زندگی لذت ببرند.نگرش افراد شاد به رویدادها همیشه مثبت است.

۷.خودآگاهی

آگاهی از احساسات و رفتارها دقیقا یکی از عوامل و مولفه های اصلی هوش هیجانی است؛ افراد خودآگاه همیشه می دانند که دقیقا چه احساسی دارند و همین موضوع در تصمیم گیری و قضاوت به آنها کمک می کند.

۸.خودشکوفایی

خودشکوفایی به معنای توانایی بروز استعدادهای فردی است. کسانی که هوش هیجانی بالایی دارند، به راحتی می توانند استعدادهایشان را بشناسند و درک کنند که می خواهند دقیقا به چه هدفی برسند.

 

 چگونه بهترین فرصت های استخدامی را دریافت کنیم؟

 

۹.خوش بینی

مثبت اندیشی و خوش بینی ویژگی جدایی ناپذیر هوش هیجانی بالاست.

۱۰.روابط بین فردی

زمانی که شما می توانید به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنید و هوشمندانه روابط دوستی، خانوادگی و کاری تان را مدیریت کنید این موضوع نشان می دهد که هوش هیجان شما بالاست.

هوش هیجانی

۱۱.کنترل تکانه

کنترل تکانه به معنای کنترل و مدیریت واکنش های رفتاری مخصوصا در شرایطی مانند عصبانیت است. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند به دلیل قدرت تحمل زیاد فشار و استرس به ندرت کنترل خود را از دست می دهند.

 

با آزمون های شخصیت شناسی کاران، خودتان را بهتر بشناسید و در استخدام موفق شوید

 

۱۲.مسئولیت پذیری اجتماعی

هوش هیجانی بالا باعث می شود افراد اغلب فعال باشند و فعالیت های سازنده انجام دهند. این افراد می توانند در فعالیت های عام المنفعه به عنوان مسئولیت اجتماعی بسیار تاثیرگذار باشند.

۱۳.همدلی

افراد همدل به راحتی احساسات دیگران را درک می کنند و می توانند با دیگران ابزار هم دردی کنند. حس همدلی یکی از نشانه های بارز هوش هیجانی و یا احساسی در افراد است.

۱۴.واقع گرایی

هوش هیجانی بالا باعث می شود نگاه افراد نسبت به زندگی و به ویژه اتفاق های آن، براساس واقعیات باشد.

۱۵.خود ابرازی

توانایی معرفی و ابراز توانمندی های شخصی یکی از ویژگی های بارز افرادی است که هوش هیجانی زیادی دارند.

 

برای استخدام به یک رزومه حرفه ای احتیاج دارید؛ همین حالا با رزومه ساز آنلاین کاران یک رزومه حرفه ای بسازید

 

بیشتر بخوانید: 

کاران چگونه بهترین افراد را برای شرکت‌ها و سازمان‌ها استخدام می‌کند؟

 ۶ اشتباهی که نمی گذارد شما استخدام شوید!

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!