هوش مصنوعی شما را از کار بیکار می کند؟

افزایش استفاده از هوش مصنوعی در مشاغل مختلف رو به گسترش است تا جایی که بسیاری از صاحبان تکنولوژی معتقدند این تکنولوژی ها باعث کنار گذاشتن نیروی انسانی از مشاغل مختلف می شوند.

هوش مصنوعی شما را از کار بیکار می کند؟

به گزارش خبرگزاری ایسنا، با وجود این پیش بینی ها، اما یکی از مقامات مایکروسافت به تازگی تاکید کرده با وجود گسترش کاربری این تکنولوژی ها در مشاغل، هوش مصنوعی خطری برای مشاغل و نیروهای انسانی در جهان به وجود نمی آورد

با توجه به گسترش روزافزون فناوری‌های نوینی همچون هوش مصنوعی (artificial intelligence) و یادگیری ماشینی (machine learning) در صنایع و حوزه‌های مختلف تکنولوژی و غیره، بسیاری از شرکت‌های فعال در عرصه‌های گوناگون معتقدند که این فناوری‌ها به صورت کامل فعالیت‌هایشان را تحت‌تأثیر قرار خواهد داد، به گونه‌ای که دیگر نیازی به وجود چنین استارتاپ هاو شرکت‌هایی در جهان نخواهد بود و کارکنان آنها نیز با روبات و رایانه‌های مجهز به هوش مصنوعی جایگزین خواهند شد.

حالا به تازگی لی هیکین، افسر تکنولوژی‌های ملی مایکروسافت در استرالیا در گفتگو با گزارشگر وب سایت زد دی نت تاکید کرده که فناوری‌های نوین همچون هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی هرگز جای نیروهای انسانی را نخواهد گرفت و مردم نباید نگران از بین رفتن مشاغل خود در آینده باشند چراکه پیشرفت تکنولوژی‌های مذکور تنها به تقویت و افزایش کیفیت و سرعت خواهد انجامید و هیچ گاه قابلیت جایگزین شدن با نیروی انسانی متخصص را کسب نخواهد کرد.

تازه‌ترین تحقیقات و بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که بالغ بر ۴۱ درصد از شرکت‌های فعال در بریتانیا از توسعه زودهنگام و سریع فناوری‌های نوین همچون هوش مصنوعی واهمه دارند چراکه بر این باورند که این فناوری‌ها تا پنج سال آینده جای منابع انسانی، کارشناسان، متخصصان و تمامی تجهیزات موردنیاز آنها را خواهد گرفت و به عبارتی دیگر هوش مصنوعی در آینده‌ای نزدیک موجب از بین رفتن تجارت و کسب و کار آنها خواهد شد. به گفته این کارشناسان و تحلیلگران، آن دسته از شرکت‌هایی که تاکنون به بهره گیری از فناوری‌های نوین همچون هوش مصنوعی در کسب و کار خود فکر نکرده‌اند، در خطر نابودی بیشتری قرار دارند چراکه آینده شرکت‌های تجاری و کسب و کارهای موفق به فناوری‌های جدید تعلق خواهد داشت و صاحبان مشاغل و شرکت‌های کوچک با استراتژی‌های قدیمی حرفی برای گفتن نخواهند داشت.

اما حالا این مدیر ارشد شرکت آمریکایی مایکروسافت اذعان کرده است که هیچ جای نگرانی در خصوص پیشرفت هوش مصنوعی در جهان وجود ندارد چراکه این فناوری قادر خواهد بود در بهترین حالت ممکن، به ارتقا و بهبود سطح کیفی طراحی و تولید محصولات مختلف کمک کند بنابراین هرگز جایگزین نیروهای انسانی و متخصص همچون مهندسان، پزشکان، اساتید دانشگاه، معلمان، پژوهشگران، روانشناسان، جراحان و غیره نخواهد شد.

او در تشریح سخنان خود می گوید: بسیاری از کارها علاوه بر دانش، تخصص و هوشمندی نیازمند بکارگیری عواطف و احساسات انسانی نیز هست که این کار از توانایی و عهده هوش مصنوعی (artificial intelligence) خارج است.

این در حالیست که پیش‌تر کلر بارکلی، مدیر عملیاتی ارشد مایکروسافت در بریتانیا گفته بود: همانند هر تغییر دیگری در جهان، بهتر است کسب و کارهای فعال در کشورهای مختلف کاری نکنند چراکه هم‌اکنون کاری بجز این از آنها ساخته نیست.

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!