حداقل دستمزد کارگران باید ۴میلیون و ۹۴۰ هزار تومان باشد

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه برای حفظ قدرت خرید کارگران دستمزد سال آینده حداقل باید ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان باشد گفت: سعی می کنیم پیشنهاد ۱۵درصد افزایش حقوق را نشنویم در غیراین صورت در میز مذاکره شرکت نخواهیم کرد.

حداقل دستمزد کارگران باید ۴میلیون و ۹۴۰ هزار تومان باشد

علی خدایی،نماینده کارگران در شورای عالی کار در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌درباره دستمزد کارگران گفت: افزایش دستمزد قرار است به قدرت خرید مردم تبدیل شود و قدرت خرید مردم نیز تقاضای بازار برای خرید است. این یک وجه از نگاه ما است. با توجه به شرایط کشور و جنگ اقتصادی، تقریباً تولیدات کشور، در داخل مصرف می‌شود که نیمی از جمعیت کشور دقیقاً کارگران و خانواده‌هایی هستند که قرار است دستمزد و حقوق آنها بر اساس مصوبه شورای عالی کار افزایش یابد.

 او با بیان اینکه در نگاه به اقتصاد نگرش های متفاوتی با کارفرمایان داریم بیان کرد: برای تعیین دستمزد،یک تکلیف قانونی داریم که باید اجرایی شود. فرار از قانون بحرانی در بین تمام بحران ها است. مطابق ماده ۴۱ قانون کارباید دستمزد کارگران را مطابق نرخ تورم و بند دوم ماده ۴۱ قانون کار،که بیان می کند مزد تعیین شده بدون در نظر گرفتن ویژگی جسمی،روحی و نوع کارباشد، بایددر حدی باشد که حداقل های زندگی را تأمین کند.

 

کاران چگونه مشکل بیکاری شما را حل می کند؟

 

 خدایی بیان کرد:ماده ۴۱قانون کار تأکید دارد که دستمزد به دور از در نظر گرفتن ویژگی جسمی،روحی و نوع کار تعیین شود. قانون ما را مستثنا می کند که دستمزد بدون در نظر گرفتن این ویژگی ها برای کارگران تعیین شود. مدت ها است که بند دوم ماده ۴۱ قانون کار مغفول مانده است و بین حداقل های زندگی که در قانون به آن اشاره شده است، فاصله ای وجود دارد. علت اینکه تا کنون این موضوع جبران نشد، این بود که فکر می کردیم شاید نتوان به یکباره عقب ماندگی را جبران کرد،برای سال ۹۹رقم سبدمعیشت کارگران ۴میلیون و ۹۴۰هزار تومان است که با حضور شرکای اجتماعی به نتیجه رسیدیم. این عدد سال گذشته ۳میلیون و۷۶۰ هزار تومان بود، شاید این رقم برای زندگی در تهران جوابگو نباشد اما با توجه به اینکه تعیین دستمزد ملی است به صورت میانگین در کل کشور این رقم را مشخص کردیم. 

وی افزود: برای اینکه نگذاریم فاصله عمیق تر شود، برای بازگرداندن کارگران به ابتدای سال ۹۸، موظف هستیم در حداقلی ترین حالت فاصله ایجاد شده بین سبد معیشت سال گذشته و امسال را جبران کنیم. یعنی تأثیر تورم بر هزینه های زندگی ملاک قرار گیرد.

 نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره مشکلات بنگاه های تولیدی گفت:یکی از بحران ها در بنگاه های تولیدی نبود قدرت خرید در میان مردم است. با در نظر گرفتن تحریم های ظالمانه، بخش عمده خریداران خدمات و محصولات کشور مردم هستند و جامعه کارگری بیش از ۴۲.۵ میلیون نفر را تشکیل می دهد، وقتی در تعیین دستمزد، قدرت خریدسرکوب شود به رکودی دامن می زنیم که درجامعه حاکم است.

 خدایی بیان کرد:برای حفظ قدرت خرید کارگران و حفظ شرایط موجود بایدقدرت خرید کارگران در سال گذشته را به دستمزد اضافه کنیم. یعنی یک میلیون و ۱۸۰هزار تومان باید به دستمزد اضافه شود تا حداقل قدرت خرید مردم حفظ شود.

نماینده کارگران در شورای عالی کار تأکید کرد: چرا کارفرمایان برای افزایش مالیات بر ارزش افزوده اعتراضی نمی کنند؟ زمانی که مواد اولیه گران شد چرا اعتراض نکردید؟ بر اساس قانون اگر بخواهیم قانونی رفتار کنیم و به قانون عمل کنیم دستمزد کارگران باید ۴میلیون و ۹۴۰هزارتومان باشد، اما در جلسات مزدی مذاکره می کنیم. اگر قرار است دستمزد به صورت ملی تعیین نشود، وارد مذاکره نخواهیم شد. اعتقاد دارم، مجموع درآمد کارگران درکمترین حالت باید یک میلیون و ۱۸۰هزار تومان افزایش یابد. سعی می کنیم پیشنهاد ۱۵درصد را نشنویم، در غیر این صورت در میز مذاکره شرکت نخواهیم کرد.ملاک ما باز گرداندن قدرت خرید کارگران است.

 

بیشتر بخوانید: 

عیدی و افزایش حقوق کارکنان در سال ۹۹ مشخص شد

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!