5 نکته واقعی برای یک دورکاری موفق در خانه؛ ویژه کارمندان

دورکاری (Teleworking یا Remote Working) روز به روز در حال افزایش است. افراد چگونه از دور کار می کنند؟ دورکاری چه قواعد و شرایطی لازم دارد؟ در این مقاله به دورکاری و راهکارهایی برای بهتر کار کردن در این شرایط می پردازیم.

5 نکته واقعی برای یک دورکاری موفق در خانه؛ ویژه کارمندان

اگر شما هم دورکاری می کنید یا به تازگی لازم است دورکار شوید، حتما متوجه شده اید که ایجاد یک فضای کاری خوب در خانه، به ظاهر ساده است اما اگر بخواهید بدون برنامه و قاعده باشید، قطعا همین دورکاری می تواند تبدیل به یک دردسر بزرگ شود. از این نظر که فضای خانه به خودی خود نمی تواند استانداردهای محیط کار را برای شما ایجاد کند . از طرف دیگر شما برای دورکاری  با یک عامل مزاحم دیگر هم روبه رو هستید و آن هم "عدم تمرکز کافی" است! اما نگران نباشید؛ راهکارهای ساده ای وجود دارد که به شما کمک می کند تا بتوانید در خانه و با استرس کمتر، یک دورکاری موفق را تجربه کنید. پیشنهاد می کنم با ما در این مقاله کاران همراه باشید.

 

تمام آگهی های استخدام دورکاری از تمام کاریابی ها را در کاران ببینید

 

۱.تمرکز کنید

اولین قدم برای یک دورکاری موفق در خانه، این است که با راه های ایجاد تمرکز آشنا شوید؛ شما برای انجام هر کاری نیاز به تمرکز دارید به ویژه که در خانه، عوامل حواس پرتی شما بیشتر از هرجایی هستند؛ از سیل خبرها در شبکه های اجتماعی که هرلحظه ذهن شما را قلقلک می دهند تا صحبت کردن با اعضای خانواده، همگی می توانند به راحتی حواس و تمرکز تان را به هم بزنند تا نتوانید کار کنید. مهم ترین راه برای تمرکز، حذف عوامل حواس پرتی در اطراف تان است؛ برای این کار سه نکته را باید رعایت کنید:

 نکته اول؛لازم است یک گوشه امن و تا جای ممکن بی سر و صدا در خانه برای خودتان محیا کنید؛ اتاق تان یا هرجایی که بتوانید با سیستم رایانه ای تان تنها باشید. یک هدفون به همراه یک موسیقی آرام می تواند در خانه برای ایجاد این فضا به شما کمک کند،‌در این رابطه مقاله اثر موسیقی در هنگام کار کردن را بخوانید. به این ترتبی در واقع شما یک دفتر کار کوچک در خانه آماده کرده اید.

 نکته دوم؛ شبکه های اجتماعی گوشی و سیستم تان را برای ساعاتی که می خواهید کار کنید، به نحوی مسدود کنید؛ خودتان را مقید کنید که جز برای استراحت میان کار، به گوشی و آن هم برای مواقع ضروری سرک نکشید.

نکته سوم؛ حتما از اعضای خانواده بخواهید در طی این مدت با شما کاری نداشته باشند؛ شما می توانید در ساعات استراحت میان کارها و آن هم به مدت زمان مشخص با آنها صحبت کنید.

یادتان باشد تمرکز دقیقا شبیه به یک عضله ذهنی است. هر چقدر بیشتر روی ساخت آن کار کنید، قوی‌تر می‌شود. پس همین حالا تمرکز کردن را تمرین کنید.

 

بهترین ابزارها و نرم افزارها برای دورکاری را بشناسید

 

۲. برنامه ریزی داشته باشید

حالا که تقریبا فضا را برای تمرکزتان آماده کرده اید، می توانید برنامه ای که مدیرتان برای دورکاری و شرح وظایف به شما داده را مرور کرده و برای ساعت های کاری تان در خانه برنامه ریزی کنید. برای یک برنامه ریزی درست دورکاری در خانه، حتما باید زمان کار کردن تان مشخص باشد. به همین منظور بهتر است صبح ها راس یک ساعت مشخص از خواب بیدار شوید تا فضای کاری را برای خودتان تداعی کنید؛. به این ترتیب ساعت های تفریح و استراحت تان مشخص است و کار را از تفریح جدا کرده اید.

برای برقراری نظم سیستماتیک در بدن و ذهن تان می توانید در برنامه روزانه ، علاوه بر ساعات کاری و زمان های مشخص تفریح و استراحت، به میزان مشخص، ورزش و کتاب و به ویژه آموزش را بگنجانید.

۳.دورکاری، کار واقعی است

حالا که توانسته اید تمرکز کنید و یک برنامه مشخص برای انجام وظایف کاری تان داشته باشید، باید سعی کنید فضای کار را برای خودتان تداعی کنید. اصلا اهمیتی ندارد که با لباس های راحت خانه می خواهید دورکاری کنید، نکته مهم این است که سعی کنید از نظر جسمی و روحی برای کار کردن آماده باشید؛ می توانید صبح ها دقیقا همان کارهایی را انجام دهید که پیش از اداره رفتن انجام می دادید. نکته ای که در حین دورکاری اهمیت دارد این است که حتما در وضعیت جدی، پشت سیستم کاری تان قرار بگیرید؛ در واقع به جای دراز کشیدن با لپ‌تاپ روی تخت و یا لم دادن روی مبل، مانند محیط کار، پشت سیستم بنشینید تا از نظر جسمی تمرکز و جدیت لازم را برای کار داشته باشید.

بازه های زمانی کوتاه چند دقیقه ای برای استراحت میان کار را فراموش نکنید؛ حتما خودتان را ملزم کنید که در حین ساعت های دورکاری، فقط کار کنید؛ حتی اگر خانه دار هستید و یا اینکه وظایف خانه به نحوی به عهده شماست، سعی کنید تا جای ممکن این کارها را در خلال دورکاریتان انجام ندهید.

دورکاری موفق

۴. با پیام های متنی، ارتباطات کاری را پیش ببرید

دورکاری بسیاری از ارتباطات شفاهی و حضوری ما را به صورت نوشتاری درمی آورد. تمام پیام ها و گزارش های کاری و جلساتی که در محیط کار به صورت حضوری بود حالا باید به صورت مکتوب و از طریق ایمیل و چت به اطلاع مدیران و همکاران برسد. به همین دلیل اهمیت دارد که شما روی مهارت های نوشتاری خود تمرکز کنید؛ باید بتوانید گزارش ها و پیام های کاری خود را صریح، شفاف، کوتاه و بدون اتلاف وقت بنویسید و از طریق ایمیل و شبکه های اجتماعی منتقل کنید. در این میان نباید اولویت بندی در پاسخ دادن به پیام ها را فراموش کنید؛ حتی لازم است از ابزارهای ارتباطی مناسب برای پاسخ گویی به هر پیام چه از طرف همکاران و چه مدیران و البته مشتریان استفاده کنید. در صورتیکه از پیام رسان های مختلف برای ارتباط با همکاران خود استفاده می کنید این مقاله در مورد آداب ارسال پیام های صوتی را، بخوانید.

۵. آرامش همکاران را حفظ کنید

درست است که حفظ ارتباط با همکاران یکی از مهم ترین نکات ضروری در دورکاری محسوب می شود اما باید برای ارسال پیام ها و حتی ارتباطات تلفنی هم یک قاعده و برنامه مشخص داشت؛ تماس های گاه و بیگاه  با همکاران و پیام های پشت سر هم در گروه های کاری حتی اگر تنها به قصد موارد کاری باشد ممکن است آرامش و تمرکز همکاران شما را در حین کار برهم بزند. به همین دلیل باید زمان های مشخصی را به صوت توافقی در طی روز برای ارتباط مجازی و یا تلفنی با همکاران و مدیران روی شبکه های اجتماعی درنظر بگیریم. مدیریت تماس و ارسال پیام در ساعت های مشخص طی روز می تواند هم کارها را پیش ببرد و هم به حفظ تمرکز و آرامش شما و همکاران تان کمک کند.

نکته پایانی اینکه فراموش نکنید حس مفید بودن و رضایت کاری، یکی از بهترین راه ها برای گذر از بحران است و هر فردی می تواند با  شناخت از خود و با تمرکز و روحیه خوب، یک برنامه دورکاری مناسب در نظر بگیرد که در عین حال می تواند نتیجه بخش هم باشد.

شما برای یک دورکاری موفق در این روزها چه پیشنهاداتی دارید؟

بیشتر بخوانید:

چگونه در خانه یک دورکار موفق باشیم؟

بهترین ابزارها و نرم افزارهای دورکاری برای استفاده در ایران را بشناسید

چگونه در دوران دورکاری، همدلی را میان اعضای تیم حفظ کنیم؟

بیشتر بخوانید: ۸ مشکل دورکاری در ایران و راهکارهای آن را بشناسید

 

 

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!