8 مشکل دورکاری در ایران و راهکارهای آن را بشناسید

دورکاری با تمام مزایا و نکات مثبتی که دارد، قطعا مشکلاتی هم برای مدیران و کارمندان ایجاد می کند.در این مقاله کاران می خواهیم ضمن اشاره به مزایای دورکاری، مشکلات و البته راهکارهای آن را هم معرفی کنیم.

8 مشکل دورکاری در ایران و راهکارهای آن را بشناسید

دورکاری همیشه یکی از روش های مطلوب کار کردن بوده اما این روزها به دلیل کرونا، بسیار پراهمیت تر شده است. معلوم نبودن زمان اتمام این بیماری همه گیر، به ما می گوید که باید بیشتر بتوانیم دورکاری را به عنوان یک شیوه امن کارکردن بپذیریم.

 

تمام فرصت های استخدامی دورکاری در ایران را از اینجا ببینید

 

محاسن دورکاری

دورکاری مزایای آشکار و نهان زیادی دارد اما ۵ مورد از مهم ترین محاسن آن شامل نکات زیر می شود:

  • در محیط امن و سلامت خانه بدون نگرانی از بیماری، آلودگی هوا و تنش های روحی کار می کنیم.
  • زمان مان در ترافیک های طولانی مسیر کار و خانه هدر نمی رود.
  • به دلیل زمان بیشتر ،میزان بهره وری کاری ما افزایش پیدا می کند.
  • دورکاری به صرفه جویی در هزینه های حمل و نقل، خوراک و پوشاک و .. کمک می کند.
  • زمان بیشتری برای رسیدن به امور شخصی و خانوادگی داریم.

 

جلسات دورکاری تان را به راحتی با سرویس تمام فارسی کاران برگزار کنید

 

تمام مشکلات دورکاری و راهکارهای آن

برخی از مشکلات دورکاری مختص کشورمان است اما برخی دیگر کاملا مشترک و عمومی است:

۱.قطعی و یا کند بودن اینترنت مشکل مهم تمام افراد در کشورمان است؛ از آنجا که اینترنت منازل و یا موبایل، قطعا کندتر از پهنای باند در محیط کار است، بیشتر با دردسر اینترنت در دورکاری مواجه هستید.

راه حل: متاسفانه راهکار مشخصی برای این موضوع وجود ندارد؛ مگر اینکه بتوانید سرویس دهنده اینترنت خود را تغییر دهید.

۲.نبود قوانین مشخص دورکاری در کشورمان باعث می شود کسب و کارها ، سازمان ها و حتی کارمندان هم به درستی از قواعد اداری دورکاری مانند مرخصی، اضافه کاری و ساعت های ورود و خروج مطلع نباشند؛ همین موضوع می تواند باعث بروز برخی ناهماهنگی ها و سوء تفاهم بشود.

راه حل: مسئولان اداری و منابع انسانی می توانند با الگو گرفتن از شرکت های دورکار و نگاهی به برنامه های آنها این مشکل را به راحتی حل کنند.

 

 معرفی مشاغل دورکار پردرآمد در دوران کرونا

 

۳.نداشتن تجهیزات کافی رایانه ای مشکل دیگر دورکاری است. یک رایانه و لپ تاپ معمولی، ابزار ضروری برای دورکاری است.به دلیل بالا بودن قیمت تجهیزات رایانه ای در کشورمان بسیاری از کارمندان متناسب با وضعیت شغلی خود سیستم رایانه ای مناسب ندارند.

راه حل: برخی از سازمان ها و کسب و کارها در چنین شرایطی به صورت موقت سیستم رایانه ای در اختیار کارمندان خود در منزل قرار می دهند.

۴.هزینه های بالای اینترنت و مکالمات تلفن همراه مشکل دیگر کارمندان در زمان دورکاری است؛ در زمان دورکاری نیاز است که بسته های اینترنتی گوشی موبایل و یا اینترنت خانه را پشت سر هم شارژ کنید. تعداد تماس های تلفنی شما هم در مقایسه با قبل بسیار بیشتر شده است.

راه حل: برخی از سازمان ها و شرکت های بزرگ، کمک هزینه هایی را برای تامین هزینه اینترنت و تلفن همراه کارکنان خود در نظر می گیرند.

 

 سرویس مصاحبه آنلاین کاران؛ ارزان ترین روش برای جلسات دورکاری

 

۵.تایپ های طولانی در دورکاری بیشتر از هر موضوعی ما را خسته می کند؛ این موضوع یک مشکل عمومی دورکاری است؛ شما از همکارانتان دور هستید بنابراین مجبورید برای ارتباطات و مکاتبات کاری خود مدام چت کنید تا کارها را پیش ببرید.

راه حل: راهکار مشخص این است که سعی کنید خلاصه تر بنویسید و منظورتان را در جملات کوتاه تر بیان کنید. به جای چت های طولانی، سرویس های ارسال صدا و تصویر روی شبکه هایی مثل واتسپ و تلگرام می تواند کمک کننده باشد.

مشکلات و راهکارهای دورکاری در ایران

۶.بی اعتمادی مدیران به کارکنان معضل دیگر دورکاری است که البته مختص کل دنیاست؛ مدیران دیگر به صورت حضوری کارکنان را نمی بینند و نظارت حضوری ندارند. اگر لیست مشخصی برای شرح وظایف روزانه کارمندان وجود نداشته باشند، ممکن است نسبت به کارکرد کارمندان بی اعتماد شوند.

راه حل: راهکار اصلی این است که مدیران بنا را بر اعتماد و شفافیت بگذارند؛ از ابزارها و نرم افزارهای مختلف برای پیگیری وظایف روزانه افراد استفاده کنند. برگزاری جلسات مجازی به صورت روزانه با همکاران، راه حل خوبی برای از بین بردن جو بی اعتمادی و افزایش همدلی است.

۷. زمان بیشتری برای انجام وظایف کاری می گذاریم و بیشتر از پیش خسته می شویم.

راه حل: راهکار این است که برای انجام کارها برنامه ریزی زمان بهتری انجام دهیم تا وقت کافی هم برای کار و هم استراحت داشته باشیم .

۸.انزوای اجتماعی و دلتنگی یکی از مشکلات پنهان دورکاری است؛ برای تمام افرادی که مدت ها با همکاران شان در محیط کار بوده اند گاهی بسیار سخت است که بخواهند تنهایی کار کنند و این موضوع روی روحیه آنها هم تاثیرتاثیر می گذارد.

راه حل: برای اینکه کمتر احساس دلتنگی و انزوا بکنیم، راهکار اصلی، تماس های تلفنی و تصویری با همکاران و دوستان است؛ در روزهای مشخصی از هفته می توانیم علاوه بر جلسات کاری، تماس های تصویری غیرکاری با دوستان و همکاران برقرار کنیم.

شما چه مشکلات دیگری در دوران دورکاری دارید؟ از راهکارهایتان بگویید.

بیشتر بخوانید

 بهترین ابزارها و نرم افزارهای دورکاری برای استفاده در ایران را بشناسید

موفق ترین شرکت ها چه قوانین اداری و مالی برای دورکاری دارند؟

 روش های درست مدیریت ارتباط با اعضای تیم در زمان دورکاری

 چگونه در دوران دورکاری، همدلی را میان اعضای تیم حفظ کنیم؟

جلسات دورکاری تان را به راحتی با سرویس تمام فارسی کاران برگزار کنید

معرفی خدمات مصاحبه آنلاین استخدامی کاران برای کارفرمایان

معرفی خدمات مصاحبه آنلاین استخدامی کاران برای کارجویان

۵ نکته واقعی برای یک دورکاری موفق در خانه؛ ویژه کارمندان

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!