مشاغل اقتصاد گیگ به زبان ساده و تفاوت های آن با استخدام سنتی

مشاغل اقتصاد گیگ همان مشاغل موقت هستند که این روزها به خاطر پلت فرم های دیجیتال و اپلیکیشن های کاری بیشتر از پیش رایج شده اند و طرفداران زیادی دارند. در مدل استخدامی Gig، هم شرکت ها و هم افراد در انتخاب ساعات کاری خود آزاد هستند. در این مقاله کاران می توانید به زبان ساده درباره مشاغل اقتصاد گیگ، تفاوت ها و مزایای آن بیشتر بخوانید.

مشاغل اقتصاد گیگ به زبان ساده و تفاوت های آن با استخدام سنتی

فعالان اقتصاد گیگ چه کسانی هستند؟

اگر بخواهیم ساده تر بگوییم اقتصاد Gig در کشورمان خودش را در قالب تمام شغل های فریلنسری و مشاغل خدمات و سرویس های کار و حمل نقل مثل سفیران اسنپ و تپسی و حتی کارکنان موقتی پلت فرم هایی مثل آچاره و یا میزبان پلت فرم هایمثل جاباما، اتاقک و .... نشان داده که همگی نمونه های خوبی از اقتصاد گیگ ایران هستند. در این مدل کاری، هم کارفرما و هم کارجو در انتخاب نحوه همکاری آزاد هستند. در واقع شغل های اقتصاد گیگ برخلاف مشاغل کلاسیک، قوانین کاری مشخصی ندارد و کارفرما و کارجو هر زمان می توانند بدون درنظر گرفتن قوانین کار و بیمه با یکدیگر قطع همکاری کنند.

در حال حاضر بسیاری از استارت‌آپ‌های مطرح دنیا مثل اوبر(Uber)،Airbnb ، Just eat، ebay، freelancer بر مبنای اقتصاد گیگ فعالیت می کنند.

مشاغل گیگ چه فرقی با مشاغل اداری و استخدام های کلاسیک دارند؟

مهم ترین تفاوت کارکنان اقتصاد گیگ با مشاغل سنتی، نحوه استخدام، ساعت های کاری و مدت زمان همکاری با کارفرما و البته نحوه درآمدزایی است.

1.کارمندان یا کارکنان اقتصاد گیگ برخلاف استخدام های اداری تمام وقت و پاره وقت، ساعت کاری منعطفی دارند و می توانند به صورت دلخواه تصمیم بگیرند چه روزهایی در هفته و با چه شرایطی کار کنند.

2.برخلاف قراردادهای استخدامی در کسب و کارها و سازمان ها، کارکنان اقتصاد گیگ قرارداد رسمی و مشخصی که آن ها را متعهد به انجام وظایف در ازاء ساعات مشخصی می کند، ندارند. به همین خاطر شرایط پرداخت دستمزد و حقوق آنها هم با کارمندان استخدامی کاملا متفاوت است.

3.شاغلان اقتصاد گیگ هر زمان که تصمیم بگیرند کار کنند براساس تعداد سرویس ها و یا پروژه های کاری خود، دستمزد دریافت می کنند. البته این دستمزد، مطابق توافقی که با شرکت مرتبط دارند، پرداخت می شود.

4.کارکنان اقتصاد گیگ در مقایسه با کارمندان و کارگران، مزایایی مانند حقوق ثابت و انواع خدمات رفاهی و درمانی مثل بیمه ندارند اما در عین حال می توانند با چندین کارفرما همکاری کنند.

مشاغل گیگ در ایران

چرا افراد به سمت مشاغل گیگ می روند؟

نتیجه یک تحقیق جامعه شناسی در آمریکا که از طرف شرکت Embroker انجام شد، نشان داده خیلی ها به دلایل زیر تصمیم می گیرند وارد مشاغل گیگ شوند:

  1. کسانی که به کار اداری تمام وقت علاقه ای ندارند و دنبال ساعت کاری منعطف هستند.
  2. افرادی که به دنبال مشاغل خویش فرما هستند.
  3. کسانی که از محیط کار و مدیرشان ناراضی هستند.
  4. افرادی که به دنبال کسب درآمد بیشتر هستند.

تست رضایت شغلی

مزایا و معایب اقتصاد گیگ

خیلی از کارکنان مشاغل گیگ  معتقدند "انعطاف پذیری ساعت کاری" و "کسب مهارت های جدید در ارتباط با چندین و چند کارفرما" مهم ترین مزایایی هستند که در اقتصاد گیگ وجود دارند. اما از طرف دیگر "نبود ثبات شغلی و درآمدی" و خیلی وقت ها "احساس نداشتن هویت کاری مشخص "مهم ترین نکات منفی هستند که درباره مشاغل اقتصاد گیگ وجود دارند. به همین خاطر بخشی از شاغلان اقتصاد گیگ معتقدند این نوع همکاری می تواند به عنوان شغل دوم انتخاب شود.

 به نظر شما مشاغل اقتصاد گیگ چه نکات مثبت و منفی دیگری دارند؟

بیشتر بخوانید:

مشاغل مناسب افراد خجالتی را بشناسید

اگر از شغل مان ناراضی هستیم چه کنیم؟

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!