10 پیشنهاد ویژه برای تازه کارها در محیط کار

اگر برای اولین بار است که یک محیط کار را تجربه می کنید دانستن چند نکته مهم در این مقاله کاران به شما کمک می کند اولین تجربه کاری تان لذت بخش باشد.

10 پیشنهاد ویژه برای تازه کارها در محیط کار

اگر تازه استخدام شده اید محل کار شما می تواند یک محیط پرشور و هیجان انگیز و تا حدی گیج کننده باشد. ممکن است اخیرا از دانشگاه فارغ التحصیل شده باشید و زندگی شما از وضعیت دانشجویی قرار است به سبک زندگی کارمندی تغییر کند. پس باید آماده باشید که قوانین و احتمالا محدودیت های جدید را تجربه کنید.

اولین قدم در ارتباط با یک محیط کاری آشنایی و پذیرش این قوانین است؛ اینکه باید از همان ابتدا برای خودتان یک هدف مهم کاری درنظر بگیرید؛ برای آن برنامه ریزی و تلاش کنید تا به موفقیت برسید. با این حال مهم است که بدانید چطور و چگونه شروع کنید.

با اطلاع از 10 نکته زیر می توانید مثل یک کارمند حرفه ای اولین روزها و ماه های کاری خود را بهتر و بدون تنش سپری کنید:

1.با لباس مناسب به سرکار بروید.

در اولین روز کاری داشتن ظاهر آراسته و پوشیدن لباس تمیز بسیار مهم است. سعی کنید متناسب با فرهنگ سازمانی محیط کاری در روز اول ظاهر شوید. سعی کنید این نظم در پوشش را در همه حال حفظ کنید ؛ می توانید برای مدیریت زمان، از شب قبل لباس های محیط کارتان را برای فردا آماده کنید.

2.همیشه نوت برداری کنید.

داشتن یک دفترچه و خودکار در همه حال برای یادداشت برداری از لیست کارهایی که باید انجام بدهید یک ضرورت مهم است. مخصوصا برای کارآموزها و تازه کار ها که قرار است چیزهای زیادی درباره کار یاد بگیرند. حتی اگر حافظه خوبی هم دارید، وقتی این دفترچه با شما باشد به مدیر و همکاران هم نشان می دهد که در کارتان جدی بوده و همیشه آماده یادگیری هستید.

3.سوال بپرسید!

سوال پرسیدن درباره کار و اطلاعات مربوط به شغل و محیط کاری تان ، یک اصل مهم است که هرگز نباید فراموش کنید. سعی کنید برای پرسیدن سوال وقت شناس باشید و از همکار یا مدیرتان برای داشتن اطلاعاتی که به شما کمک می کند کارتان را بهتر انجام بدهید سوال بپرسید.

4.از کار و محیط کاری ایراد نگیریم.

هرگز چه در روز اول کاری و چه هفته های اول کارتان که هنوز اطلاعات کافی ندارید از محیط کار و فعالیت هایی که پیش از شما صورت گرفته ایراد نگیرید و انتقاد نکنید. این کار چهره شما را مخدوش می کند.

5.با آرامش و لبخند باشید.

قطعا بهتر می‌دانید اولین تصویری که از شخصیت کاری خود در روز اول  می‌سازید چقدر مهم است. این مواجهه با همکاران عمیق‌ترین تصویری است که تا مدت‌ها همکاران‌تان از شما یاد می‌کنند. پس بهتراست روز اول با آرامش و لبخند در محیط کاری تان حاضر شوید و تلاش کنید با همه همکاران خوش برخورد و با احترام مواجه شوید.

6.پرانگیزه و پرانرژی باشید.

خودتان را تصور کنید که ساعت‌ها زمان خود را صرف ساخت یک رزومه حرفه‌ای کرده‌اید، روزهای بسیاری را به مصاحبه‌های شغلی و راه‌های جلب اعتماد مسئول مصاحبه اختصاص داده‌اید و تلاش کرده‌اید مهارت‌ها و لیاقت خود را برای استخدام نشان دهید. حالا که توانسته‌اید موقعیت شغلی مورد نظرتان را به دست آورید، وقت آن است که پرانرژی و با انگیزه در محیط کاری تان حاضر شوید. این شما هستید که باید با رفتار حرفه‌ای از شغلی که به دست آورده‌اید محافظت کنید.

7.یک لیست از نام همکاران تهیه کنید.

معمولا در اولین روز شغلی، به دلیل نبود آشنایی با محیط و همکاران ممکن است مرتکب اشتباه سهوی شوید. نگران نباشید، مواردی مانند فراموش کردن نام همکاران و ندانستن قوانین کاری تا مدتی پس از ورود شما طبیعی است. برای جلوگیری از بروز چنین اشتباه هایی می‌توانید یک لیست از نام همکاران و سمت شان برای خودتان ایجاد کنید و با نگاه کردن به آنها اسامی را به خاطر بسپارید.

8.از گفتن برخی جمله ها خودداری کنید.

در اولین روز کاری بهتر است به جملات زیراشاره نکنید؛ گرچه همیشه جملات ممنوعی وجود دارند که هرگز نباید در محیط کار بگوییم.

  • وضعیت حقوق اضافه کاری اینجا چگونه است؟
  • تا زمانی که از شما سوالی پرسیده نشده خوداظهاری نکنید
  • دنبال شنیدن حاشیه نباشید و به حاشیه پردازها گوش ندهید
  • نگویید چقدر امروز خسته شدم!

9.درباره شرح وظایف تان اطلاعات کسب کنید.

هفته نخست کاری شما احتمالا سبک خواهد بود و فرصت بسیار مناسبی است تا با محیط کار و شرح شغل و وظایف تان آشنا شوید. البته گاهی هم ممکن است شما با حجم زیادی از کار مواجه باشید. حتما پس از اینکه خودتان فهرستی از شرح وظایف تان را تهیه کردید، نزد مدیرتان بروید و درباره این شرح وظایف و اولویت‌های زمانی آن گفتگو کنید.

10.طبیعی رفتار کنید.

در بیشتر موارد مدیر شما یا واحد منابع انسانی شرکت، برای کارمندان تازه وارد جلسه معارفه برگزار می‌کند تا شما را با بخش‌های مختلف، همکاران و نوع کاری که مجموعه انجام می‌دهد آشنا شوید. نکته مهم این است که طی این آشنایی شما نباید بیش از حد فعال یا بی‌تفاوت برخورد کنید. رفتاری که در اولین روز کاری از خود به نمایش می‌گذارید، در رفتار آینده همکاران با شما تاثیر گذاراست.

 

بیشتر بخوانید:

موسیقی خوب چه تاثیری روی عملکرد شما در محیط کار دارد؟

چگونه با اصل گرایی به موفقیت شغلی برسیم؟

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!