خواب کوتاه روزانه در محیط کار؛ درست یا غلط؟

طبق یک تحقیق روانشناسی 20 دقیقه خواب کوتاه روزانه در محیط کار باعث سرحال شدن و بازیابی انرژی می شود اما چند درصد از محیط های کاری به کارمندان اجازه استراحت و چرت روزانه را می دهند؟

خواب کوتاه روزانه در محیط کار؛ درست یا غلط؟

بعضی از روانشناس ها و حتی مدیران از ایده خواب روزانه در محیط کار حمایت می کنند اما در مقابل خیلی از مدیران هم اصلا موافق خوابیدن در محیط کار نیستند.

یک تحقیق روانشناسی نشان داده 20 دقیقه خواب کوتاه روزانه باعث سرحال شدن و بازیابی انرژی می شود در صورتیکه اگه بیشتر از 30 دقیقه در طی روز مخصوصا حین کار بخوابیم ممکن است بیشتر حس کسالت و خواب آلودگی بکنیم. فارغ از اینکه سبک مدیریت هر شرکتی، خواب روزانه در محیط کار را تایید یا رد می کند اما باید بدانیم مهم ترین عامل بهره وری کاری این است که حتما باید از شب قبل خواب کافی داشته باشیم.حتی برای هوشمندانه کار کردن هم داشتن خواب شبانه کافی همیشه مورد توجه قرار می گیرد.

چرا باید شب ها خواب کافی داشته باشیم:

آریانا هافینگتون، در کتاب " انقلاب خواب" می گوید خواب کافی فقط به سرحال‌بودن اول صبح منجر نمی شود، بلکه عملکرد کاری شما را بهبود می بخشد.در واقع خواب کافی شبانه:

1.خلاقیت و حافظه شما را تقویت می کند.

2.بدن شما را سالم نگه می دارد.

3.اطلاعات جدید را مرتب و سالم نگه می دارد.

4.اشتها را تنظیم می کند.

5.مغز را از موارد سمی زائد پاکسازی می کند.

در واقع خواب کافی،حال شما را بهتر می کند و حتی روی روابط شما با دیگران اثر مثبت دارد. زمانی که یک مدت منظم خواب کافی شبانه داشته باشیم می توانیم از حداکثر توانایی مان برای رسیدن به هدف استفاده کنیم.

خواب کوتاه عصر؛ درست یا غلط؟

خیلی از مدیران با چرت کارمندان پشت میز مشکل دارند. از این نظر که منظره خوشایندی نیست که کارمندان پشت میز بخوابند. از طرف دیگر بعضی از شرکت ها مثل استارتاپ ها  یا حتی شرکت ها بزرگ دنیا یک اتاق کوچک استراحت یا یک کاناپه مخصوص چرت روزانه دارند و کارمندان می توانند برای مدت مشخصی در طی روز آنجا استراحت کنند.چون معتقدند که خواب کوتاه روزانه باعث سرحال شدن و حتی خلاقیت افراد می شود.

اما راهکار چیست؟

بهترین راه در درجه اول داشتن خواب کافی شبانه است. برای اینکه درباره راهکارهای درست خواب با کیفیت شبانه بیشتر بدانید این مقاله را بخوانید.

اگر به هردلیلی باید عصرها یک خواب کوتاه روزانه داشته باشید و در محل کارتان چنین امکانی برایتان فراهم نیست راه های زیر می تواند به شما کمک کند:

  1. اگر فقط نیم ساعت زمان زمان نهار و استراحت دارید طوری ساعت نهارتان را تنظیم کنید که بتوانید در محلی مثل نمازخانه شرکت یک استراحت کوتاه داشته باشید.
  2. اگر جایی برای استراحت ندارید هرگز روی میز برای خوابیدن خم نشوید؛چون کمر درد می گیرید. بهتر است به پشت صندلی خود تکیه دهید و صندلی را حائل کمر خود کنید.
  3. چشمانتان را ببندید و نفس های بلند و عمیق بکشید؛ اگر برای استراحت تمرکز ندارید از هدفون های ویژه که کامل حفره گوش را می پوشاند استفاده کنید تا صدای اطراف مزاحمتان نشود.

شما چه روش های دیگری برای استراحت یا خواب روزانه در محیط کار دارید؟

 

اگر میخوای بدونی برای چه شغلی مناسبی در تست شخصیت شناسی کاران شرکت کن

بیشتر بخوانید:

چرا شادی پیش زمینه موفقیت است؟ چطور شادتر کار کنیم؟

چطور تعادل بین کار و زندگی‌ ایجاد کنیم

چطور عصرها راندمان بیشتری داشته باشیم؟

 

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!