برون سپاری موضوع استخدام؛ راهکاری هوشمندانه برای مدیران!

برون سپاری مدیریت منابع انسانی و خدمات استخدام یک سازمان موضوع موردعلاقه بسیاری از بزرگ ترین شرکت های مطرح دنیاست؛ در این مقاله کاران با مشکلات استخدام و مزایای برون سپاری استخدام آشنا می شویم.

برون سپاری موضوع استخدام؛ راهکاری هوشمندانه برای مدیران!

 

به عنوان یک مدیر حتما بار‌ها پیش آمده که برای استخدام منابع انسانی خود سردرگم شوید؛ حتی ممکن است به سایت‌های کاریابی مختلفی، آگهی استخدام بدهید و هزینه بسیار زیادی کنید اما در نهایت نتوانید رزومه‌های مناسبی دریافت کنید.
 از نظر مدیران کسب و کار‌ها یا همان کارفرمایان، سایت‌های کاریابی اغلب راه حل جامعی برای یک استخدام موفق محسوب نمی شوند و در نهایت مشکل شما را برای جذب فرد مناسب حل نمی‌کنند؛ برخی از مشکلاتی که شما به عنوان یک کارفرما، برای استخدام با آن مواجه هستید شامل موارد زیر می‌شود:

۱-استخدام بسیار زمان‌بر و هزینه‌بر است

اگر یک مدیر و یا مسئول منابع انسانی باشید حتما می‌دانید، کل فرآیند جذب و استخدام چقدر می‌تواند برای یک سازمان هزینه بر و طولانی باشد. از نیازسنجی برای استخدام تا تهیه آگهی شغلی و انتشار آن تا دریافت رزومه‌های مناسب و دردسر‌های هماهنگی با کارجویان وکلی مشکلات برگزاری جلسات مصاحبه شغلی بگیرید تا انتخاب فرد مناسب از میان خیل مصاحبه‌ها و ارزیابی‌های فنی، همگی مسائل و چالش‌های فرآیند استخدام هستند که اغلب ممکن است هفته‌ها و شاید تا ماه‌ها طول بکشند! در واقع استخدام هر نفر در یک سازمان یا شرکت همیشه هزینه‌های پن‌هان و آشکار زیادی دارد که وقت شما را به عنوان یک مدیر کامل می‌گیرد؛ آن هم در شرایطی که شما قطعا مسئولیت‌ها و وظایف بی شماری دارید که باید به آن رسیدگی کنید.

 

اگر داری استخدام میکنی با 40 درصد تخفیف آگهی تو ثبت کن کد تخفیف jobad40

 

۲-سایت‌های کاریابی تضمینی به شما نمی‌دهند

اغلب سایت‌ها وکانال‌های تلگرامی استخدام و حتی مراکز کاریابی که تعدادشان هر روز هم بیشتر می‌شود، تن‌ها بستری برای انتشار آگهی‌های شغلی هستند. بعد از انتشار آگهی استخدامی شما، این کارجویان هستند که باید آگهی شما را پیدا کنند و برای شما رزومه بفرستند؛ رزومه‌هایی که ممکن است هیچ ارتباطی به نیاز استخدامی شما نداشته باشند؛ در واقع هیچ یک از مراکز و سایت‌های کاریابی، مدیریت و کنترلی روی رزومه‌های ارسالی برای کارفرمایان ندارند؛ به همین دلیل بسیاری از مدیران نمی توانند فرد مناسب را از میان متقاضیان استخدام کنند.

 اگر به عنوان یک کارفرما در این سایت‌ها آگهی استخدامی تان را ثبت کنید، بعد از انتشار آگهی، هیچ تضمینی برای ارسال رزومه‌های هدفمند وجود ندارد و در واقع شما بعد از ثبت و انتشار آگهی، با تعدادی رزومه نامشخص ارسالی ر‌ها می‌شوید. به همین دلیل، بسیاری از کارفرمایان از نتایج سایت‌های کاریابی احساس رضایت نمی کنند. در صورتی که استخدام یک فرایند کاملا تخصصی است که فقط به انتشار آگهی و ارسال رزومه ختم نمی شود بلکه مراحل مختلفی دارد و نیازمند پیگیری‌های جدی است.

 

اگر داری استخدام میکنی با 40 درصد تخفیف آگهی تو ثبت کن کد تخفیف jobad40

 

۳-افراد متخصص را از کجا پیدا کنیم؟

یکی از بزرگترین معضلات مدیران در جریان استخدام برای فرصت‌های شغلی این است که نمی دانند افراد متخصص را از کجا و در چه شبکه‌هایی پیدا کنند. این موضوعی است که سایت‌ها و مراکز کاریابی هم اغلب به آن توجهی نشان نمی دهند؛ در این سایت‌ها هر کارجو با هر رزومه و سطح از تخصص و م‌هارت برای آگهی‌های استخدامی رزومه ارسال می‌کند؛ به این ترتیب کارفرما ممکن است با حجم انبوهی از رزومه‌های نامرتبط و غیرتخصصی با نیاز استخدامی اش مواجه شود. در واقع بسیاری از کارفرمایان و حتی سایت‌های کاریابی نمی دانند که دقیقا باید از چه شبکه ارتباطات برای یافتن افراد مناسب با هر فرصت شغلی استفاده کرد.

۴-انتخاب داور فنی در مصاحبه‌های تخصصی سخت و هزینه‌بر است

اگر به عنوان یک مدیر بخواهید در یک سمت تخصصی، فردی را استخدام کنید باید علاوه بر سنجش مهارت‌های نرم، توانایی‌های فنی کارجو را مورد ارزیابی قرار دهید. در این شکل از مصاحبه‌ها، اغلب مدیران تصمیم می‌گیرند یک داور فنی را برای حضور در مصاحبه‌های استخدامی دعوت کنند؛ چراکه بدون داور فنی، تشخیص صلاحیت فنی افراد مشکل است. اما اغلب انتخاب یک داور فنی کار سختی است و حتی اگر بتوانید چنین فردی را در مجموعه تان هم پیدا کنید به علت تخصصی بودن شرح وظایفش، حضورش در مصاحبه‌های فنی به دلیل جدا شدن فرد از حیطه اصلی کارش، اغلب زمان بر و هزینه بر است.

۵. عدم تمرکز کافی مدیران و تیم منابع انسانی برای استخدام

استخدام، یک فرایند کاملا زمان گیر است که احتیاج به تمرکز بالایی از سوی مدیران و مخصوصا تیم منابع انسانی شما دارد. مدیران همیشه به دلیل انبوهی از وظایف، اغلب وقت کافی برای پیگیری مسائل استخدام ندارند. مسئولیت‌ها و برنامه‌های تیم منابع انسانی هم باعث می‌شود، اغلب روی فرآیند استخدام تمرکز کافی نداشته باشند.

۶ . انتخاب‌های سلیقه‌ای و اشتباه در استخدام

در بعضی از مصاحبه‌های استخدامی، سوگیری مصاحبه کنندگان و دخالت داوران فنی یک شرکت، ممکن است باعث قضاوت‌هایی بر خلاف منافع سازمان درباره یک کارجو شود؛ درواقع درصد عمده ای از مدیران و مسئولان استخدام سعی می‌کنند افرادی شبیه به خود را استخدام کنند که این موضوع باعث می‌شود افراد با قابلیت‌های بالاتر نتوانند در آن سازمان استخدام شوند تعصبات جنسیتی، تحصیلی، تجربی، قومیتی هم موارد دیگری هستند که باعث استخدام‌های غلط در یک سازمان می‌شوند یا حتی فرصت‌های خوب برای استخدام را از دست یک سازمان خارج می‌کنند.

برون سپاری استخدام؛ راهکاری هوشمندانه

به دلیل مشکلات متعددی که درباره فرایند استخدام به آن‌ها اشاره کردیم، بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها ترجیح می‌دهند جریان کارمندیابی را به متخصصان استخدام در مراکز کاریابی بسپارند. این برون سپاری به معنای استفاده از آژانس‌‌های استخدام برای کل یا بخشی از مراحل جذب نیرو است. این شکل از برون سپاری فرایند جذب و استخدام می‌تواند باعث صرفه‌جویی قابل ملاحظه ای در هزینه‌‌ها و کارآمد کردن جذب نیرو برای کارفرما شود؛ از طرفی به شما به عنوان مدیر کسب و کار یا منابع انسانی اجازه می‌دهد فرصت بیشتری برای تمرکز روی وظایف دیگرتان و برنامه‌‌های راهبردی خاصی همچون مدیریت استعداد‌ها داشته باشید.

ممکن است تصور کنید برون‌سپاری فرایند استخدام کارمندان، هرگز نمی‌تواند کاملاً جانشین واحد منابع انسانی در یک سازمان شود؛ اما به عقیده بسیاری از مدیران، این برون سپاری بسیاری از دردسر‌ها و مشکلات شما را حل می‌کند و به شما فرصت می‌دهد روی کارکرد‌های اصلی خودتان در سازمان تمرکز کنید.

معرفی خدمات منابع انسانی کاران

کاران با درک اهمیت موضوع استخدام نیروهای کارآمد و با تکیه بر دانش به روز فناوری اطلاعات وتیم متخصصان منـــابع انسانی خود، تلاش می کند تا بهترین خدمات استخدام را به کارفرمایان ارائه دهد.

 

اگر داری استخدام میکنی با 40 درصد تخفیف آگهی تو ثبت کن کد تخفیف jobad40

 

این مقالات هم ممکن است برای شما مفید باشند:

کاران چگونه بهترین افراد را برای شرکت‌ها و سازمان‌ها استخدام می‌کند؟

بهترین روش ها برای مصاحبه استخدامی آنلاین در ایران

نحوه ارتباط صحیح مدیران با پرسنل! خشک یا صمیمی؟!

۴ چالش پیش روی مدیران منابع انسانی را بشناسید!

چرا کارجویان به مصاحبه استخدام نمی آیند؟

 

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!