4 نشانه عزت نفس پایین را بشناسید

راه های تقویت عزت نفس به ما کمک می کند تا در زندگی شخصی و حرفه ای مان موفق تر باشیم. در این مقاله کاران نشانه های عزت نفس پایین را می شناسیم و با راه های تقویت عزت نفس آشنا می شویم.

4 نشانه عزت نفس پایین را بشناسید

عزت نفس چیست و چرا باید عزت نفس داشته باشیم؟

عزت نفس (به انگلیسی Self-esteem) که خیلی ها به اسم حرمت نفس هم می شناسند تعریف های مختلفی دارد اما به زبان ساده عزت نفس، همان باور و اعتقادی است که هر کس، درباره ارزش و اهمیت خود دارد. حسی شبیه به احترام به خود؛ حسی مثل رضایت منطقی از خودمان؛ حتی زمانی که روحیه پذیرش انتقاد دیگران را داریم به نوعی این حس، به عزت نفس مان بر می گردد.

در واقع داشتن حس عزت نفس به ما کمک می کند انسان شادتر و موفق تری باشیم؛ در مواجهه با مشکلات قوی تر عمل کنیم؛ از شکست ها نترسیم و صدها تاثیر مثبت دیگر که می توانیم با داشتن عزت نفس بالاتر در زندگی شخصی، اجتماعی و کاری تجربه کنیم.

از کجا بفهمیم عزت نفس ما پایین است؟

ناتانیل براندون در کتاب "6 ستون عزت نفس" معتقد است عزت نفس هر کس بر 6 عنصر زیر پایه ریزی شده است:

1.زندگی آگاهانه

2.پذیرش خود

3.مسئولیت پذیری نسبت به خود

4.ابراز وجود

5.زندگی هدفمند

6.یکپارچگی شخصی

براساس این 6 عنصر که ممکن است در وجود ما پنهان شده باشد نشانه هایی هستند که می گویند عزت نفس ما پایین است و نیاز به تقویت دارد.

4 نشانه عزت نفس پایین را بشناسید

1.هیچ نوع انتقادی را قبول نمی کنیم؛ وقتی عزت نفس مون پایین است و از ما انتقاد می کنند واکنش مان تند است، عصبانی می شویم و در واقه روحیه مان را از دست می دهیم.

2. در بحث های خانوادگی و کاری بدون هیچ حمله ای از خودمان دفاع می کنیم؛ هرنوع نظری باعث می شود فکر کنیم که به ما حمله شده؛ به همین خاطر حالت دفاعی از خودمان نشان می دهیم.

3.از نظرما همه چیز به شانس بستگی دارد؛ وقتی فکر می کنیم همه موفقیت ها و اتفاقات خوب زندگی مان از روی شانس است و لیاقت خودمان برای رسیدن به موفقیت را نادیده می گیریم در واقع عزت نفس مون پایین است.

4.در جمع های اجتماعی و خانوادگی بی دلیل و به مدت طولانی گوشی موبایل مان را چک می کنیم؛ در واقع بیشتر پیش می آید که در جمع ها به جای صحبت کردن با دیگران مدام سراغ گوشی مان می گیریم؛ ضعف مهارت های اجتماعی به عنوان یکی از عناصر هوش هیجانی یکی از نشانه های مشخص عزت نفس پایین است.

 

با شرکت در آزمون بعد پنهانی شخصیت کاران متوجه شوید که چقدر عزت نفس دارید؟

 

حداکثر نمره کلی عزت نفس در این آزمون عدد 50 است و از مجموع امتیازهای عزت نفس شما در 5 بخش مقیاس‌های عمومی، خانوادگی، اجتماعی، شغلی و تحصیلی به دست می آید. شما می توانید با توجه به عدد بدست آمده میزان عزت نفس‌تان را در سه بازه پایین، متوسط و قوی اندازه بگیرید.

 

با راه های افزایش عزت نفس آشنا شوید

 

بیشتر بخوانید:

 

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!