6 اشتباه در مصاحبه شغلی که نمی گذارد شما استخدام شوید!

اشتباهات رایج در مصاحبه های شغلی می توانند باعث شوند شما نتوانید در موقعیت شغلی دلخواهتان استخدام شوید. در این مقاله کاران با 6 اشتباه رایج در مصاحبه های استخدامی آشنا می شویم.

6 اشتباه در مصاحبه شغلی که نمی گذارد شما استخدام شوید!

ممکن است فکر کنید دلیل رد شدن در یک مصاحبه شغلی، رزومه ضعیف و یا کافی نبودن مهارت های شما بوده است؛ در صورتی که بسیاری از مدیران یا مسئولان منابع انسانی به دلایل غیرفنی از جمله ظاهر نادرست، برخورد نامناسب و حتی زبان بدن اشتباه، یک کارجو را رد می کنند. گرچه ما هم معتقدیم که همیشه دلایل زیادی برای استخدام نشدن یک فرد وجود دارد اما در این مقاله می خواهیم برخی از خطاهای به ظاهر ساده کارجویان در مصاحبه های شغلی را مطرح کنیم. 

۱.منظم و سر وقت نبوده اید

نظم و ترتیب و سر وقت حاضر شدن در مصاحبه های شغلی، یک شرط لازم است؛ اگر کارجو به هر دلیل این اصل را رعایت نکند، مثل اینکه دیر سر زمان مصاحبه حاضر شود یا حتی روز مصاحبه را فراموش کند، ممکن است برای همیشه یک موقعیت استخدامی را از دست بدهد.

۲. زبان بدن شما اشتباه بوده است

علاوه بر ظاهر و لباس آراسته و رسمی که باید در روز مصاحبه به تن کنید، رفتارهای شما و مخصوصا زبان بدن تان بسیار تاثیرگذار است. اولین نکته ای که مدیران در هر مصاحبه شغلی به آن توجه می کنند، میزان انرژی، چهره مصمم و لبخند پر از اعتماد به نفس یک کارجوست. اگر در جریان مصاحبه شغلی، شما کم انرژی و بی حوصله به نظر برسید،اگر نتوانید ارتباط چشمی مناسبی با فرد مصاحبه کننده برقرار کنید، اگر با گارد بسته (دست بسته روی سینه) روی صندلی مصاحبه بنشینید و حتی اگر با اعتماد به نفس دست ندهید، شک نکنید که شانس تان برای استخدام کم شده است! چرا که اغلب مدیران باهوش به دنبال استخدام افرادی هستند که علاوه بر داشتن مهارت ها و توانایی های فنی، پرانرژی و دارای هوش ارتباطی بالا باشند. زبان بدن اشتباه حین یک مصاحبه می تواند به مدیر مصاحبه کننده القا کند که شما آمادگی لازم را برای استخدام ندارید. مقاله نحوه استفاده درست از زبان بدن می تواند در این مورد به شما کمک کند.

۳. درباره کارفرمای قبلی بدگویی کرده اید

این موضوع نکته ظریفی است که بسیاری از کارفرمایان و مدیران استخدام در یک مصاحبه شغلی به آن دقت می کنند. ممکن است کارفرمای قبلی با شما رفتار منصفانه ای نداشته است، اما باور کنید طرح این موضوع در یک مصاحبه شغلی هیچ کمکی به شما نمی کند، حتی ممکن است باعث شود که مسئول مصاحبه تصور کند شما عادت به حاشیه سازی و یا بدگویی از مدیران تان را دارید.

اشتباه در مصاحبه استخدامی

۴. عدم تسلط بر رزومه شغلی

ممکن است تصور کنید زمانی که رزومه کاری تان را برای یک فرصت استخدامی می فرستید، دیگر نیازی نیست که به سوالات مصاحبه کننده در جریان گفتگوی شغلی کاملا پاسخ دهید؛ حتی ممکن است بگوییدکه این پاسخ ها در رزومه تان آمده است؛ اما واقعیت این است که مدیران می توانند درباره بند به بند رزومه تان از تجارب شغلی تا دوره های آموزشی و تحصیلی هر سوالی بپرسند؛ بنابراین باید پیش از مصاحبه باید رزومه تان چند دور بخوانید تا هنگام سوال ها دست پاچه نشوید.برای آماده شدن پیش از مصاحبه استخدامی حتما این مقاله را بخوانید.

رزومه، توانمندی شما برای کارکردن را به کارفرما نشان می دهد، در چند دقیقه یک رزومه حرفه ای بسازید! 

۵. نا آگاهی از شغل و شرکت موردنظر

یکی از نکاتی که باعث می شود شما اعتماد به نفس کافی برای حضور در مصاحبه های شغلی نداشته باشید، ناآگاهی از شغل و فعالیت شرکتی است که قرار است در مصاحبه استخدامی آن حضور پیدا کنید. در واقع مدیران استخدام برای اینکه میزان آماده به کار بودن شما را بسنجند، می توانند سوالاتی درباره میزان آشنایی تان با فعالیت شرکت و حتی شرح وظایفی که باید انجام بدهید، بپرسند. اگر درباره شرکت و سمت شغلی موردنظر به اندازه کافی اطلاعات کسب نکرده باشید ممکن است حین پرسیدن چنین سوال هایی دست پاچه شوید.

۶. پرسیدن سوالات غیرمرتبط و وارد حاشیه شدن

 همیشه سوالاتی وجود دارند که یک کارجو می تواند درباره آنها از کارفرما در جریان مصاحبه شغلی بپرسد؛ اما برخی از کاجویان با پرسیدن سوالات غیرمرتبط با موضوع کار و بعضا حاشیه ای و حتی شخصی از مدیر مصاحبه کننده در همان خلال مصاحبه از سوی کارفرما رد می شوند.

بیشتر بخوانید:

چطور در مصاحبه استخدامی دوم موفق شویم؟

۳ روش حرفه ای برای پیگیری نتیجه مصاحبه استخدامی

چگونه برای مصاحبه استخدامی آنلاین موفق آماده شویم؟

 

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!