شرایط دریافت بیمه بیکاری تامین اجتماعی

تمام کارگران و افراد مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی که شغل خود را از دست داده‌اند، می توانند برای ثبت درخواست بیمه بیکاری به سامانه اینترنتی بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir مراجعه کرده و یا به صورت حضوری به نزدیک ترین شعبه تامین اجتماعی و بخش امور بیکاری مراجعه کنند.

شرایط دریافت بیمه بیکاری تامین اجتماعی

بیمه بیکاری شامل چه کسانی می شود؟

فرد بیکار از نظر قانون بیمه بیکاری، بیمه شده ای است که بدون میل و اراده بیکار شود و آماده به کار باشد. بر اساس این قانون بیمه شدگانی که به علت تغییرات ساختار اقتصادی کارگاه مربوط و بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیر مترقبه مانند سیل، زلزله، جنگ و آتش سوزی بیکار می شوند نیز می توانند از مقررات این قانون استفاده کنندغیر ارادی بودن بیکاری، ملاک اصلی برقراری حمایت های قانونی برای بیمه شدگان بیکار است. بنابراین کارگری که به میل خود، کار خود را ترک می کند، نمی تواند از این حمایت ها برخوردار شود.

 

گرفتن بیمه بیکاری خیلی زمان بر هست ولی ناامید نباش با رزومه ساز کاران می تونی یه رزومه خوب برای خودت بسازی وسریع استخدام بشی‌.

 

دنبال استخدام در چه شغلی هستید؟ در آگهی های استخدامی سراسر وب با این لینک جستجو کنید

چه زمانی برای بیمه بیکاری اقدام کنیم؟

بر طبق قانون اداره کار، بیمه شده ای که کار خود را بصورت غیر ارادی از دست می دهد، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، باید حداکثر ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ بیکاری، موضوع را به واحدهای اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهد و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود و یا کار مشابه آن اعلام کند. مقرری بیمه بیکاری بیمه شدگان واجد شرایط از روز اول شروع بیکاری آنان محاسبه و پرداخت می شود. با این حال لازم است بیمه شده قبل از بیکار شدن حداقل ۶ ماه  تا یک سال( در صورت اتمام قرارداد) سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد.

لازم به ذکر است بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه مانند سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی (افرادی که به دلیل شیوع بیماری کرونا بیکار شده اند نیز مشمول این بند می شوند) بیکار می شوند، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، نیاز به داشتن حداقل سابقه پرداخت حق بیمه ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند می توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.

بیشتر بخوانید : مبلغ مقرری بیمه بیکاری

مدت پرداخت و جدول بیمه بیکاری

مدت زمان پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیمه شدگان واجد شرایط، به سابقه پرداخت حق بیمه از سوی آنان بستگی دارد و در هر حال مدت آن از ۳۶ ماه برای بیمه شدگان مجرد و ۵۰ ماه برای بیمه شدگان متاهل و متکفل بیشتر نیست. از بیمه بیکاری به صورت مجدد می توان استفاده کرد ولی حداکثر مدت استفاده از مقرری بیمه بیکاری برای هر بیمه شده مرد و زن متاهل و مجرد در طول دوران کاری وی بشرح جدول زیر است:

مدت زمان دریافت بیمه بیکاری

تنها استثناء در مورد سقف مدت زمان پرداخت مقرری بیمه بیکاری، مربوط به افراد مسن مشمول قانون بیمه بیکاری است که در زمان وقوع بیکاری ۵۵ سال سن و بیشتر و ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند. این افراد در صورت عدم اشتغال، می توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.

توجه: سایت کاران صرفا جهت آگاهی کاربران این خبر را اطلاع رسانی کرده است؛ هیچ ارتباطی به وزارت کار و دستگاه های تابعه آن نداشته و طبیعی است که مسئولیتی نیز در قبال رسیدگی به موضوع بیکاری ندارد.

افراد بیکار به سامانه آنلاین بیکاری مراجعه کنند

مشکل بیکاری شما را حل می کنیم؛ کافی است ثبت نام کنید

بیشتر بخوانید:تا چند سال می توانید از بیمه بیکاری استفاده کنید؟

بیشتر بخوانید :فرصت یک ماهه بیکاران برای دریافت بیمه بیکاری

بیشتر بخوانید: پرداخت سه ماهه بیمه بیکاری به بیکارشدگانِ از کرونا
 

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!