با آینده استخدام در دنیای متاورس آشنا شوید

تا به حال به استخدام شدن در دنیای متاورس فکر کردید؟ می دانستید همین حالا هم خیلی از شرکت های بزرگ و معروف در متاورس نیرو استخدام می کنند؟ در این مقاله کاران از آینده خلق شده استخدام در متاورس و نحوه کاریابی و استخدام در متاورس گفتیم.

با آینده استخدام در دنیای متاورس آشنا شوید

متاورس چیست و چرا مهم است؟

قبل از اینکه بخواهیم درباره استخدام شدن در دنیای متاورس حرفی بزنیم بیاید برای درک بهتر، به مفهوم متاورس نگاه کنیم. متاورس از دو واژه متا (Meta) و ورس (Verse) تشکیل شده است. کلمه متا به معنی "برتر" و ورس که از کلمه  Universe گرفته شده به معنی "جهانی" است. به این ترتیب واژه متاورس به معنی "جهان برتر" یا "فراجهان" است.

در واقع متاورس یک شبکه‌ مجازی است که در آن کاربران می توانند با آواتارهای مجازی خود با یکدیگر و با محیط اطراف در ارتباط باشند و تعامل کنند. به عبارتی در دنیای متاورس، همه می توانند به صورت آنلاین در تمام جنبه های زندگی واقعی اما به صورت مجازی نقش آفرینی کنند. کاربران متاورس می توانند در این فضای مجازی پول در بیاورند، استخدام شوند و حتی املاک و مستغلات بخرند و با سازمان ها و شرکت های مختلف همکاری کنند.

مارک زاکربرگ در وصف دنیای متاورس می گوید:"در دنیای مجازی متاورس هرکسی می‌تواند هرکاری را که تصور می‌کند انجام دهد. با دوستان یا اعضای خانواده خود دور هم جمع شوند، در این فضا کار کند، در کلاس‌های آموزشی شرکت کند، با دیگران بازی کند، به خرید برود و به طور کلی تمامی تجربه‌هایی که انجام آن‌ها را با موبایل یا کامپیوتر نمی‌توان تصور کرد، از نزدیک حس کند."

با این تعریف همین حالا هم ما به نحوی با دنیای متاورس در ارتباطیم؛ مثل اینکه بارها به صورت مجازی از یک صفحه اینستاگرام و بدون شناخت واقعی از ادمین، خرید کرده ایم و یا در بازی های ویدیویی آنلاین به صورت لایو شرکت کرده ایم و داریم یک گوشه از دنیای متاورس را تجربه می کنیم.

تا به حال برخی از غول های فناوری و شرکت های بزرگی مثل متا (فیس بوک) میلیاردها دلار برای ساخت و توسعه متاورس سرمایه گذاری کرده اند و خیلی از شرکت ها، ساختار مجازی خود را در دنیای متاورس به وجود آورنده . اگر نگاهی به لیست آگهی های استخدامی شرکت ها در دنیای متاورس بیاندازید متوجه می شوید این دنیا فاصله چندانی  با مرزهای زندگی شخصی و حرفه ای شما ندارد.

استخدام در متاورس

مشاغل فناوری اطلاعات در صدر لیست استخدام های متاورس

شاید باور نکنید اما دورکاری سه سال گذشته به دلیل پاندمی کرونا به سرعت روی گسترش جهان متاورس تاثیر گذاشت و آن را چند مرحله جلو انداخت.

برطبق آخرین گزارش موسسه گارتنر، مشاغل IT به واسطه قابلیت زیاد برای استخدام مجازی و دورکاری، بیشترین تقاضا را برای استخدام در دنیای متاورس دارند.. به همین خاطر شرکت متا  در حال یک سرمایه گذاری و همکاری گسترده با اتحادیه اروپا برای شناسایی و جذب متخصصان فناوری اطلاعات در سراسر دنیاست تا افراد مناسب و بازارهای مناسب را برای توسعه متاورس پیدا کند.

گارتنر در این گزارش پیش بینی کرده مشاغل حوزه متاورس به زودی به پردرآمدترین و البته پرونق ترین شغل ها در بازار کار و استخدام تبدیل می شوند و این موج، علاوه بر سازمان های بزرگ، شرکت های کوچک و متوسط را هم درگیر خواهد کرد.

همان طور که شبکه های اجتماعی موفق شدند در کمتر از 10 سال، هزاران شغل جدید را در سراسر جهان ایجاد کنند، در سایه بزرگ دنیای متاورس هم قرار است مهارت ها و عناوین شغلی تازه ای خلق شود که چالش های استخدامی پیچیده ای را هم در پی خواهد داشت.

کافی است علاوه بر شغل های دنیای دیجیتال، نگاهی به رشد سرسام آور صنعتی مثل فین تک و بازار ارزهای دیجیتال و یا حتی شرکت های بلاک چین بیاندازید تا متوجه شوید دنیای متاورس می تواند چه تحول بزرگی در زندگی کاری ما به وجود می آورد .در واقع متاورس قرار است با راهکارهای مجازی اش، امکانات بی پایانی برای صنعت استخدام هم ایجاد کند.

استخدام در دنیای متاورس آینده استخدام در متاورس

متاورس چه راهکارهای تازه ای برای جذب و استخدام دارد؟

سایت recruitmenttech که تاثیرات تکنولوژی را در دنیای استخدام بررسی می کند، معتقد است شرکت ها برای پیشبرد فعالیت های تجاری شان در متاورس به دنبال استخدام افراد با نقش های مختلف هستند. اما در این بین سهم استخدام متخصصان فناوری اطلاعات بیشتر از هر شغل دیگری است.

 در واقع نزدیک تر شدن ارتباط کارجویان و کارفرمایان به لطف پلت فرم ها و فناوری های متاورس باعث می شود افراد با فرصت های شغلی، تعامل بیشتری داشته باشند و این در نهایت برای همه سودمند است.

برگزاری جلسات مصاحبه های شغلی با آواتار شخصی کارجو و کارفرما تا کانون های ارزیابی مهارت های شغلی در متاورس، همگی به کمک فناوری های واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) به ساده ترین شکل ممکن انجام می شود و ناگفته پیداست که مثل روش های دورکاری تا چه اندازه در وقت و هزینه شرکت ها صرفه جویی می کند.

آینده استخدام در متاورس

اگر یک کارجو باشید و بخواهید در شرکت های حاضر در دنیای متاورس استخدام شوید می توانید به کمک راهکارهای متاورس به راحتی فضای محل کار آینده تان را به صورت مجازی لمس کنید و یا  حتی یک واقعیت مجازی خلق شده از یک روز کاری در این شرکت را ببینید؛ حالا تصمیم با شماست که همچنان می خواهید به عنوان یک متخصص در این کمپانی استخدام شوید یا نه.

راهکارهایی که متاورس در اختیار مدیران منابع انسانی و استخدام قرار می دهد هم بسیار فراتر از پلت فرم های کاریابی و شبکه سازی استخدامی در دنیای واقعی است. مثلا کارفرمایان می توانند بدون اینکه درگیر مراحل غیرضروری فرایند استخدام شوند یا اینکه ساعت ها در اتوماسیون اداری وقت تلف کنند، به راحتی با کارجویان در ارتباط باشند و آنها را در فضاهای کاملا امن ملاقات کنند. و این ها همه تغییرات جالبی است که به زودی در دنیای متاورس ممکن است تجربه کنید.

اگر یک متخصص یا مدیر ارشد باشید تا کمتر از 10 سال آینده می شنوید که در جلسات هیات مدیره شرکت ها و سازمان ها درباره استراتژی های حضور در متاورس و حتی برنامه های استخدام در این فضا گفتگو می شود.

به نظر شما دنیای متاورس چه تاثیرات دیگری می تواند در فضای کار و استخدام ایجاد کند؟

بیشتر بخوانید:

8 مشکل دورکاری در ایران و راهکارهای آن را بشناسید

۵ نکته واقعی برای یک دورکاری موفق در خانه؛ ویژه کارمندان

 چگونه در دوران دورکاری، همدلی را میان اعضای تیم حفظ کنیم؟

 

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!