سفته برای استخدام

آیا گرفتن سفته از کارگر یا کارمند هنگام استخدام قانونی است؟ آیا کارفرما می‌تواند سفته کارگر را به اجرا بگذارد؟ در این مقاله کاران به این سوال‌ها پاسخ داده ایم.

سفته برای استخدام

حتما شما هم تجربه این موضوع را دارید که خیلی از کارفرماها در زمان عقد قرارداد استخدام برای ضمانت کار درخواست دریافت سفته دارند، که معمولا این کار همیشه سوالات و اعتراضاتی را برای کارجویان به همراه دارد. بعضی از کارجویان زمانی که دلایل قانونی کارفرما برای گرفتن سفته را می‌شنوند می‌پذیرند و برگه‌های سفته را با میزان مشخص شده از سوی کارفرما را امضا می‌کنند اما برخی هم اصلا با دادن سفته به خاطر خطراتی که فکر می‌کنند وجود دارد مخالفند. در مقاله با چه شرایطی به کارفرما سفته بدهیم؟ می‌توانید اطلاعات کامل درباره شرایط درست دادن سفته برای استخدام را بخوانید.

چه بپذیریم و چه نپذیریم در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های خصوصی و حتی دولتی و البته با توجه به شرایط هر موقعیت شغلی، مواردی را به عنوان ضمانت حسن انجام کار و امانت داری تعیین می‌کنند. در واقع برای استخدام در شرکت‌ها، سازمان‌ها و موسسات علاوه بر اینکه قراردادی را باید امضا کنید و مفاط آن را بپذیرید باید چک و یا سفته‌ای مبنی بر حسن انجام کار هم تحویل دهید.

از دید کارفرما معمولا سفته حربه‌ای است برای جلوگیری از اختلافات و مشکلات احتمالی در کار که کارفرماها از آن استفاده می‌کنند؛ آنها به چند دلیل درخواست سفته دارند دلایلی همچون تعهد و رازداری، ضمانت عدم افشاء اطلاعات و یا ضمانت حفظ اموال شرکت که در اختیار فرد قرار می‌گیرد، به همین دلیل گرفتن سفته توسط کارفرما اتفاق عجیب و نگران کننده ای نیست، مشروط به اینکه از قوانین چک و سفته آگاهی لازم را پیدا کنید.

 

با چه شرایطی به کارفرما سفته بدهیم؟

 

هنگام تحویل سفته حتما باید به یک سری نکات توجه داشته باشید:

از سفته دادن به شرکت‌ها و یا افراد بی نام و نشان خودداری کنید.

حتماً روی سفته بنویسید که به چه کسی و بابت چه چیزی دارید سفته می‌دهید و یا حتی سفته را پشت نویسی کنید. معمولا در شرکت ها تضمین را بابت حسن انجام کار می‌گیرند.

سفته ای که امضا می‌کنید در آن تاریخ قرار داد را ذکر کنید.

نام دریافت کننده سفته را قید کنید.

حتما در قرارداد استخدام خود، شماره سفته حسن انجام کار یا سفته ضمانت انجام کار را ذکر کنید.

در زمان استخدام هر تضمینی که می‌دهید یک نسخه کپی نزد خود نگه دارید.

 

در ادامه یک نمونه سفته پر شده حسن انجام کار منطبق با قانون سفته ضمانت حسن انجام کار را برای شما قرار داده‌ایم تا در صورتی که نیاز به دادن سفته حسن انجام کار برای استخدام در محل کار بودید، با استفاده از این نمونه سفته پر شده حسن انجام کار بتوانید سفته استخدامی خود را با اطمینان تکمیل کنید.

 

بیشتر بخوانید:

قرارداد محرمانگی و عدم افشای اطلاعات(NDA) در زمان استخدام چیست و به چه نکاتی توجه کنیم؟

در یک قرارداد کاری ذکر چه نکاتی برای کارجو مهم است؟

 

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!