5 سوال عجیب که در جلسه مصاحبه ممکن است بپرسند با پاسخ‌های مناسب

سوالات متداولی وجود دارند که پیش از جلسه مصاحبه، می‌توانیم خودمان را برای پاسخ به آن‌ها آماده کنیم. اما این همه‌ی داستان نیست. برخی کارفرماها و شرکت‌ها برای بعضی موقعیت‌های شغلی، سعی می‌کنند سوالات عجیب و خلاقانه‌ای از قبل آماده کنند، تا فرد را در موقعیت جدیدی قرار بدهند و واکنش او را بسنجند. در این مقاله کاران، نمونه‌هایی از چند سوال عجیب مصاحبه شغلی را برای شما آورده‌ایم. البته واقعا این دست سوالات خیلی قابل پیش‌بینی نیستند. ولی شما با بکار بردن الگوهایی، می‌توانید پاسخ‌های نسبتا مناسب به آن‌ها بدهید.

5 سوال عجیب که در جلسه مصاحبه ممکن است بپرسند با پاسخ‌های مناسب

نمونه سوالات عجیب مصاحبه‌های شغلی 

در هر صورت اگر برای موقعیت‌هایی درخواست می‌دهید که مبتنی بر مهارت‌های نرم مانند انعطاف‌پذیری و خلاقیت هستند، ممکن است به برخی از سؤالات زیر مجبور باشید، پاسخ دهید.

اگر می‌توانستید یک قدرت ماورایی داشته باشید، دوست داشتید چه قدرتی دریافت کنید؟

کارفرما به نوعی می‌تواند با این سوال عجیب، قدرت رهبری شما را بسنجد.  کارفرمایان به دنبال کارمندی هستند که با فرهنگ سازمانی سازگار باشد و بداند چگونه در یک تیم کار کند و کار دیگران را هدایت کند. هر قدرتی را که انتخاب می‌کنید، به یاد داشته باشید، مهم است مهارت‌های رهبری خود را ذکر کنید.

یک پاسخ خوب می‌تواند این باشد که من ترجیح می‌دهم دورنوردی یا تله‌پورت کنم. زیرا دوست دارم حتی یک دقیقه از وقتم را تلف نکنم و زمانی که حضورم لازم است، خودم را در دسترس دیگران قرار دهم. با جابجایی سریع می‌توانم هر لحظه که می‌خواهم در هر نقطه‌ای لازم است، خودم را موثر نشان بدهم.

اگر 100 میلیارد تومان برنده شوی، با آن چه می‌کنی؟

این سوال عجیب مصاحبه، می‌تواند از این جهت طرح شود که بداند را شما برای آن شغل درخواست داده‌اید.  یا هدف شما را از کار کردن بسنجند. کسانی هستند که کار را فقط به عنوان وسیله‌ای ضروری برای بقا می‌دانند، اما کسانی هم هستند که از خود انجام دادن کار، احساس رضایت می کنند. خیلی‌ها دوست دارند افرادی را استخدام کنند که فقط به پول فکر نکنند.

یک پاسخ مناسب می‌تواند این باشد که من 100 میلیارد تومان را برای یک سفر ماجراجویانه برای کشف جهان، کمک به خانواده و کمک به انجمن‌های مختلفی که سال‌هاست دنبال می‌کنم، صرف خواهم کرد. اما هرگز دست از کار نمی‌کشم، زیرا علاقه واقعی به آن دارم. روزهای من بدون اهداف جدید برای به دست آوردن، دنیای بی‌معنی خواهد بود.

این خودکار را به من بفروش!

این مورد، بیش‌تر از آن‌که یک سوال عجیب مصاحبه باشد، یک آزمون واقعی است. اگر فکر می کنید قبلاً آن را شنیده‌اید، ممکن است آن را در فیلم «گرگ وال استریت» اسکورسیزی دیده باشید. این سوال، یک پرسش معمول در مصاحبه های بازاریابی است. با توجه به اینکه مشاغل در این بخش دقیقاً مبتنی بر توانایی دانستن نحوه تبلیغ چیزی است، خواه یک کالا باشد یا یک خدمت.

برای پاسخ، مزایای آشکار خودکار را به عنوان ابزار نوشتاری گسترش دهید و ارزش افزوده را نشان دهید. همچنین بیش از تاکید روی ارزش‌های خودکار ابتدا سعی کنید نیازهای مخاطب مقابل‌تان را بسنجید. از او درباره ابزار نوشتنش بپرسید. سعی کنید نشان دهید این خودکار شما می‌تواند نیازهای او را به خوبی رفع کند.

 

سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی

 

 اگر این انتخاب را داشتید که با فردی معروف از گذشته شام بخورید، با چه این کسی شام می‌خوردید؟

این سوال به نوعی می‌خواهد افراد الهام‌بخش شما را افشا کند. به عنوان مثال ممکن است برای شغل کپی‌رایتری بخواهید استخدام شوید. در آن صورت انتخاب افرادی مانند داستایوسکی نویسنده یا کوئنتین تارانتینوی فیلمساز هر کدام سلیقه هنری و ذوق نویسندگی شما را می‌تواند نشان دهد.  

صحبت از آثار ماندگار و تاثیراتی که بر حوزه خودشان گذاشتند، می‌تواند سواد و مطالعه شما را نشان دهد. اینکه چه اندازه این تاثیرپذیری شما از آن‌ها، واقعی و ملموس بوده‌است.

اگر در یک جزیره متروک بودید و فقط می توانستید سه چیز را با خود ببرید، چه چیزهایی را انتخاب می‌کردید؟

این سوال عجیب، به طور ویژه، خلاقیت و سلیقه شما را نشانه گرفته است. به علاوه، به کارفرمای احتمالی شما نشان می‌دهد که اولویت‌های اصلی شما در زندگی چیست. همچنین به طور ویژه، پاسخ شما باید مهارت‌های حل مسئله شما را برجسته کند. پیشنهاد می‌کنیم یک شی مفید، یک شی شخصی و یک کتاب را بگنجانید. به این ترتیب نشان می‌دهید که جنبه منطقی و جنبه همدلانه دارید و فردی متفکر هستید.

مثلا بگویید من یک تور ماهیگیری، یک آلبوم عکس و یک کتاب از نویسنده مورد علاقه‌ام می‌آوردم. از تور برای تهیه غذا، آلبوم خانوادگی‌ام برای یادآوری دائمی افرادی که دوست‌شان دارم و از کتاب برای خواندن و سرگرمی استفاده می کردم. مثلا وقت می‌داشتم که کتاب «در جست‌وجوی زمان از دست رفته» پروست را بالاخره به اتمام برسانم.

 

بیشتر بخوانید:

مهم ترین سوالات استخدامی در مصاحبه حضوری

سوالات مصاحبه تخصصی و روانشناسی استخدام سازمان‌های دولتی و غیردولتی

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!