در مصاحبه تلفنی از کارجو چه سوالاتی بپرسیم؟

مصاحبه تلفنی شغلی، مرحله مهمی از فرایند استخدام است که نتیجه آن تعیین می کند آیا با یک کارجو مصاحبه حضوری برگزار کنیم یا نه؛ در این مقاله کاران با نمونه سوالاتی که لازم است در مصاحبه تلفنی استخدام بپرسید، آشنا می شویم

در مصاحبه تلفنی از کارجو چه سوالاتی بپرسیم؟

چرا مصاحبه تلفنی انجام می دهیم؟

مهم ترین دلیل انجام یک مصاحبه تلفنی این است که ما به عنوان مدیر منابع انسانی یا کارفرما برای استخدام یک فرد ممکن است شرایط و یا قیدهای خاصی مثل سن، موقعیت مکانی شرکت،  و ...داشته باشیم که لازم هست قبل از مصاحبه حضوری با کارجو چک کنیم؛ با مصاحبه تلفنی متوجه می شویم فرد این شرایط ویژه اولیه را دارد یا خیر؛ به همین خاطر با مصاحبه تلفنی در وقت خودمان و کارجو صرفه جویی م می کنیم. یک مصاحبه تلفنی حتی به ما کمک می کند متوجه نحوه صحبت کردن و پاسخ دادن کارجو هم بشویم.

قبل از مصاحبه تلفنی به چه نکاتی توجه کنیم؟

پیش از انجام مصاحبه تلفنی لازم است که مانند مصاحبه حضوری حتما از قبل با کارجو هماهنگی های لازم از نظر زمان مصاحبه تلفنی را انجام دهیم. برای آشنایی با نحوه آمادگی پیش از مصاحبه تلفنی این مقاله را مطالعه کنید.

در مصاحبه تلفنی چه سوال هایی بپرسیم؟

قطعا نوع سوال هایی که باید در مصاحبه تلفنی استخدام بپرسید با پرسش های مصاحبه حضوری متفاوت است. نکته مهم و کلی این است که سوال های مصاحبه تلفنی در مقایسه با مصاحبه حضوری کوتاه، دقیق و کلی ترند و کمتر روی جزئیات رزومه کارجو تمرکز می کنند.

بعد از معرفی کامل تر خودتان و خلاصه ای بسیار کوتاه درباره شرکت و موضوع استخدام، می توانید سوالات زیر را بپرسید:

 

  1. در حال حاضر جایی مشغول کار هستید؟
  2. درباره خودتان و سابقه شغلی تان یک مقدار توضیح می دهید؟
  3. در آخرین سمت شغلی چه مسئولیت هایی بر عهده داشتید؟
  4. چه شد که از شرکت قبلی بیرون آمدید و یا چرا می خواهید از شرکت فعلی خداحافظی کنید؟
  5. چقدر راجع به شرکت ما و این سمت شغلی می دانید؟
  6. انتظار شما از حدود حقوق و دستمزدتان چقدر است؟

 

توجه کنید صحبت کردن درباره میزان حقوق در مصاحبه تلفنی چندان مرسوم نیست مگر اینکه قید حقوق و دستمزد برای شرکت ما در این مورد استخدام پر اهمیت باشد یا مثلا بودجه سازمان ها برای پرداخت حقوق محدودیت داشته باشد؛ در این موارد لازم است از میزان درخواست حقوق کارجو مطلع شوید.

 

  1. برای این سمت شغلی چه مواردی مورد علاقه شماست؟
  2. از چه زمانی می توانید آغاز به کار کنید؟
  3. اگر سوالی دارید لطفا بپرسید.

شما می توانید با ارزیابی و بررسی پاسخ های کارجو به این سوال ها به نتیجه برسید که آیا از او برای مصاحبه حضوری دعوت کنید یا خیر؟

برای آشنایی با سوال هایی که نباید از کارجو در مصاحبه تلفنی بپرسید، این مقاله را حتما بخوانید.به نظر شما در مصاحبه تلفنی چه سوال های دیگری می توان پرسید؟

 

بیشتر بخوانید:

چرا کارجویان به مصاحبه استخدام نمی آیند؟

چگونه برای یک مصاحبه آنلاین استخدامی آماده شویم(ویژه مدیران و مصاحبه کنندگان)

 

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!