با جدیدترین تعریف مهارت های شغلی I-shaped و T-Shaped آشنا شوید

شما ترجیح می دهید مهارت های شغلی تان زیاد و اما سطحی باشد یا اینکه فقط در یک مهارت مشخص، متخصص باشید؟ در این مقاله کاران از تعریف جدیدی در مهارت های کاری به نام shaped I- وT-shaped گفتیم و توضیح دادیم با کدام مهارت ها می توان به موفقیت شغلی رسید.

با جدیدترین تعریف مهارت های شغلی I-shaped و T-Shaped آشنا شوید

می دانستید وقتی فقط در یک موضوع مهارت دارید اصطلاحا مهارت شغلی شما درقالب I-shaped  تعریف می شود؟ اما اگر در بسیاری از زمینه های کارتان مهارت سطحی دارید و فقط در یک موضوع متخصص اید شما در دسته T-shaped قرار می گیرید.


اصطلاح های I-shaped و T-shaped  در واقع استعاره ای از عمق و وسعت مهارت های یک فرد هستند.

در همین دسته بندی جنرالیست ها یا همان Dash-Shaped ها هم قرار می گیرند که ممکن است در خیلی از زمینه ها استعداد داشته باشند اما هیچ مدرک تخصصی ندارند. در واقع یا همان کسانی که ما اصطلاحا به آنها همه کاره و هیچ کاره می گوییم.

 مهارت های T شکل برای چه سمت های شغلی مناسبند؟

همان طور که گفتیم فردی که در یک زمینه شغلی، تخصص عمیق(همان عمودی) دارد اما در سایر زمینه ها دانش گسترده (افقی) ولی سطحی دارد، در رده افراد T شکل  قرار می گیرد. همیشه فرصت های شغلی مختلفی پیش پای T-shaped ها قرار دارد. تجربه مدیران نشانه داده افراد T شکل مطلوب‌ترین افراد برای محیط های کاری و مخصوصا کار تیمی هستند که مهارت های یادگیری بالایی دارند. آنها عامل رشد کسب وکارها هستند. خیلی ها هم معتقدند افراد T شکل برای سمت های مدیریتی و رهبری به ویژه در استارتاپ ها مناسبند.  از مهم ترین تیپ های شغلی که برای T-shaped ها مناسب هستند، برنامه نویسی و توسعه نرم افزار است.

مهارت های I-shaped برای چه سمت های شغلی مناسبند؟

کسانی که در دسته I شکل قرار می گیرند، تنها در یک چیز مهارت دارند. این افراد برای کار های روتین و سمت های ثابت شغلی مناسب هستند. از آنجا که I-shaped ها چندان علاقه ای به یادگیری مهارت های مختلف ندارند گزینه مناسبی برای استخدام در استارتاپ ها نیستند. دسته I شکل اغلب مهارت های ارتباطی خوبی هم ندارند و به همین خاطر برای انجام کارهای گروهی گزینه های منابی نیستند. از آنجا که عمق تجربه دسته I شکل بالاست برای انجام کارهای اداری و دفتری بیشتر مناسب هستند.

مهارت هایX  شکل چیست و برای چه نوع مشاغلی مناسب هستند؟

دسته X-shaped همان کسانی هستند که علاوه بر مهارت های تخصصی، قدرت مدیریت عالی دارند. اگر به شکل X-shaped و بازوهایش نگاه کنید متوجه می شوید این افراد مهارت های بین فردی شان بالاست و می توانند با افراد مختلف در صنایع یا حوزه های گوناگون یک شرکت کار کنند. آنها بهترین گزینه برای تیم سازی و ایجاد همکاری موثر هستند. در همین زمینه 7 هنر و مهارت رهبری در محیط کار را بشناسید.

V-shaped ها چه کسانی هستند و چگونه باعث موفقیت کسب و کارها می شوند؟

تفاوت افرادV شکل با افرادT شکل این است که با رشد دانش و مهارت، به صورت مارپیچی هم به صورت افقی و هم عمودی رشد می کنند. همان هایی که مثل X-shapedها فقط دانش تخصصی ندارند بلکه مهارت های نرم آنها هم مثال زدنی است.

خیلی ها معتقدند کسب و کارهای رو به توسعه برای استخدام نیروها به افراد V-shaped نیازمندند؛ آنها ابتدا در یک حوزه عمیق می شوند سپس کم کم با روحیه و مهارت های یادگیری بالایی که دارند مهارت های جدید را هم یاد می گیرند.

M-shaped ها؛ بهترین شکل مهارت های شغلی

M شکل یا همان مالتی تسک ها کسانی هستند که در حوزه های مختلف دانش و تجربه کافی کسب کرده اند. مثل برنامه نویسی که توانایی طراحی گرافیکی سایت هم دارد. یا مثلا انیماتوری که موسیقی دان هم هست. البته تعداد کسانی که مهارت های شغلی شان M-shaped است واقعا کم است. آنها می توانند در مشاغل مختلف به عنوان یک خبره نقش آفرینی کنند.

مهارت های شما در کدام دسته قرار می گیرد؟

بیشتر بخوانید:

موفقیت شغلی در دل مهارت آموزی نهفته است نه داشتن مدارک دانشگاهی!

مهم ترین مهارت ها برای موفقیت در مشاغل آینده

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!