هد هانترها (head hunter) چه کسانی هستند و چه وظایفی بر عهده دارند؟

هدهانترها یا همان متخصصان خبره استخدام، کسانی هستند که استعدادهای حرفه ای در هر شغل را شناسایی کرده و در فرایند هدهانتینگ با روش های مختلف برای پیشنهادهای شغلی با آنها مذاکره می کنند. در این مقاله کاران می توانید مفصل درباره وظایف یک هدهانتر خوب بخوانید.

هد هانترها (head hunter) چه کسانی هستند و چه وظایفی بر عهده دارند؟

هد هانتینگ چیست و چه کاربردی در استخدام نیروهای کلیدی دارد؟

هد هانتینگ (headhunting) یا شکار مغزها که تحت عنوان Executive Search هم شناخته می شود یک سبک خاص از استخدام است. در خدمات هدهانتینگ، هدهانترها یا همان متخصصان استخدام، به دنبال جذب افراد حرفه ای و بسیار ماهری هستند که ممکن است در شرکت ها و سازمان های دیگری مشغول به کار باشند.

کاربرد اصلی روشی مثل هدهانتینگ، کشف و استخدام نیروهای کلیدی برای سمت های مهم شغلی است که به راحتی از طریق روش های سنتی استخدام جذب نمی شوند.

اگر می خواهید درباره تاریخچه هد هانتینگ و شرح وظایف هدهانترها بیشتر بدانید این مقاله کاران را بخوانید.

هدهانتینگ و استخدام چه تفاوتی با هم دارند؟

در روش های سنتی وجدید استخدام و کاریابی، یک روال کاملا مشخص وجود دارد؛ درقدم اول آگهی شغلی براساس نیاز استخدامی شرکت تهیه و منتشر می شود و سپس کارجویان علاقمند به همکاری که رزومه شغلی مرتبط دارند، درخواست همکاری خود را ارسال می کنند. در مرحله بعد مدیران منابع انسانی بهترین و مناسب ترین رزومه ها را بررسی می کنند و قرارهای مصاحبه شغلی گذاشته می شود.

اما در روش هد هانتینگ، دیگر فرایند سنتی استخدام مثل درج آگهی استخدامی وجود ندارد. در فرایند هدهانتینگ، هد هانترها یا همان متخصصان خبره استخدام، کسانی هستند که استعدادهای حرفه ای در هر شغل را شناسایی کرده و برای پیشنهادهای شغلی با آنها مذاکره می کنند.

هدهانترها فقط به افراد ماهر و حرفه ای نزدیک می شوند که بیشترین انطباق را با نیاز استخدامی یک مجموعه دارند. نامزدهای استخدام در فرایند هد هانتینگ اغلب در مجموعه های دیگر مشغول کار هستند و ممکن است به دنبال فرصت های شغلی بهتر و یا پیشرفت باشند.

در همین زمینه بیشتر بخوانید:هد هانتینگ (head hunting) چه مزایایی برای کسب و کارها و سازمان ها دارد؟

ثبت رایگان آگهی استخدامی

یک هدهانتر خوب چه ویژگی هایی دارد؟

هنرهدهانترها به عنوان شکارچیان استعداد، این است که با روش های مختلف نیروهای حرفه ای را برای استخدام شدن در یک سازمان ترغیب کنند. خیلی وقت ها فرایند هد هانتینگ درباره جذب نیروهای شرکت های رقیب تعریف می شود که تجربه های خوبی در شغل شان دارند. هد هانترها در مواجهه با چنین موقعیت هایی، تلاش می کنند فرد مورد نظر را با حقوق بیشتر و یا سمت بالاتر از شرکت رقیب جذب کنند. به همین خاطر یک هدهانتر حرفه ای علاوه بر تسلط به مذاکرات جذب و استخدام، باید دانش کافی نسبت به حوزه فعالیت شرکت و آن فرصت شغلی داشته باشد.

کاربرد اصلی روشی مثل هدهانتینگ، کشف و استخدام نیروهای کلیدی برای سمت های مهم شغلی است که به راحتی از طریق روش های سنتی استخدام جذب نمی شوند.

داشتن شبکه های گسترده ارتباطی با کارجویان یک حوزه و شناسایی افراد متخصص در رویدادهای حرفه ای و شغلی به هدهانترها کمک می کند تا در کارشان موفق تر باشند. 

5 وظیفه مهم هدهانترها در فرایند هدهانتینگ

  1. طراحی استراتژی مشخص برای هد هانتینگ با توجه به تقاضا و فرهنگ سازمانی
  2. نیازسنجی استخدامی و بررسی شرح وظایف شغلی موردنظر
  3. شناسایی گزینه ها و تهیه فهرستی از افراد مستعد و حرفه ای و ارزیابی رزومه و ردپای دیجیتال آنها
  4. ارتباط برقرار کردن با گزینه های غربال شده و انجام مذاکرات جذب و استخدام
  5. کمک کردن به فرد و کارفرما برای شروع یک همکاری خوب

به نظر شما یک هدهانتر چه خصوصیات دیگری دارد و هدهانتینگ را چقدر یک روش موفق برای استخدام می دانید؟

بیشتر بخوانید:

برون سپاری موضوع استخدام؛ راهکاری هوشمندانه برای مدیران!

گفتگو با فرشته پاریزی، هد هانتر و مشاور استراتژیک منابع انسانی

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!