چگونه برای مصاحبه شغلی لباس بپوشیم: لباس ایده آل برای ایجاد یک تاثیر اولیه خوب

در یک جلسه مصاحبه، قطعا پوشش و لباس ما یکی از مواردی است که به محض روبرو شدن‌مان با کارفرما یا مصاحبه‌کننده بر جهت‌گیری نگاه آن‌ها تاثیر می‌گذارد. ضروری است توجه کنیم که یک لباس نامناسب و نامتعارف می‌تواند احتمال پذیرفته شدن ما را کم کند. در نقطه مقابل، می‌توانیم با پوشیدن لباس مناسب و ظاهر موقر، یکی از اولین قدم‌های مصاحبه را محکم‌تر برداریم و شانس خودمان را برای قبولی بالا ببریم. پس اگر شما هم یک جلسه مصاحبه در پیش دارید یا پیش‌بینی می‌کنید داشته باشید، این مقاله را حتما تا پایان بخوانید چون نکات مهمی را در مورد نوع پوشش جلسه مصاحبه طرح کرده‌ایم.

چگونه برای مصاحبه شغلی لباس بپوشیم: لباس ایده آل برای ایجاد یک تاثیر اولیه خوب

لباس پوشیدن؛ کجا رسمی کجا غیررسمی؟

مهم است که در یک مصاحبه شغلی تاثیر اولیه خوبی داشته باشید و انتخاب لباس یک بخش اساسی از آن است. با این حال، درست است که امروزه پیدا کردن ظاهر کاملا متناسب، امری پیچیده‌ و تا حدی گیج‌کننده است.

به عنوان مثال در یک استارت آپ فناوری، ممکن است پوشیدن لباس خیلی رسمی چندان مورد توجه نباشد و کمکی به بهتر جلوه کردن شما نکند. در حالی که یک شرکت حسابداری ممکن است کسی را که خیلی معمولی لباس بپوشد نپذیرد و نیاز به حضور با لباس رسمی داشته باشد.

به طور کلی در موسسات دولتی، سازمان‌های با مدیریت در رده‌های بالا و مشاغلی که با جلسات و کنفرانس‌های بزرگ سروکار دارند، لباس کاملا رسمی مناسب خواهد بود. این در حالی است که در موسسات هنری، عمده استارتاپ‌های نو و کوچک و از این قبیل معمولا می‌توان لباس‌های غیررسمی‌تری هم پوشید.

رابطه نوع پوشش با فرهنگ سازمانی شرکت

فرض کنید برای مصاحبه به شرکتی می‌روید که هیچ‌کس، حتی مدیرعامل، هرگز کت و شلوار نمی‌پوشد. آیا هنوز هم باید برای آن مراسم رسمی لباس بپوشید یا می‌توانید لباس راحت‌تری تن کنید؟

اگر تصمیم دارید ظاهری غیررسمی‌تر داشته باشید، چگونه می‌توانید مطمئن شوید که همچنان حرفه‌ای و محترم به نظر می‌رسید؟ لباس ما در جلسه مصاحبه، به دو مورد زیر می‌تواند وابسته باشد.

1- به نوع و پروتکل شرکت مورد نظر

2- نوع شغلی که برای آن درخواست می‌دهید

مهم است که قبل از رفتن به مصاحبه ایده‌ای از فرهنگ شرکت داشته باشید تا مطمئن شوید که لباس شما مناسب است. با این حال، صرف نظر از اینکه سایر کارمندان چه لباسی می‌پوشند، ضروری است که شیک و آراسته باشید.

لباس پوشیدن در جلسه مصاحبه برای مردان

در اینجا چند دستورالعمل برای مردانی که برای مشاغل شرکتی مصاحبه می‌کنند آورده شده است:

لباس به رنگ ثابت، مانند آبی، مشکی یا خاکستری تیره

پیراهن آستین بلند سفید یا همرنگ کت و شلوار

کمربند چرمی

جوراب تیره و کفش چرمی

اکسسوری‌های کم و بدون جلوه‌نمایی

مدل موی مرتب و حرفه‌ای

افترشیو در مقادیر محدود

ناخن‌های مرتب

کیف رسمی

لباس مناسب مصاحبه برای خانم‌ها

به طور کلی، مد مصاحبه برای زنان شاغل در شرکت‌ها کمی پیچیده‌تر و متنوع‌تر از مردان است. خانم‌ها هم باید لوازم جانبی و پوشش‌های تزیینی را در نظر بگیرند و تیپ مناسبی را انتخاب کنند.

بنابراین، در اینجا اصول اولیه لباس‌هایی که خانم‌ها باید در یک مصاحبه حرفه‌ای بپوشند آورده شده‌است:

کت یا مانتوی آبی، مشکی یا خاکستری تیره

بلوز هماهنگ با کت

کفش‌های ظریف: اگر کفش‌های پاشنه بلند انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که راحت هستند و می‌توانید به راحتی با آنها راه بروید.

جواهرات محدود

بدون گوشواره آویزان بسیار بزرگ یا مچ‌های پر از دستبند

آرایش سبک و مقدار محدودی از عطر

ناخن‌های تمیز و مرتب

کیف پول رسمی

لباس پوشیدن در مصاحبه غیررسمی

هنگامی که محل کار یا شغل کمتر رسمی است، نوع لباس ممکن است غیررسمی‌تر باشد. بنابراین اگر نمی‌دانید چه بپوشید، می‌توانید از شخصی که مصاحبه را برگزار می‌کند بپرسید.

در غیر این صورت، بیایید نکاتی را ببینیم که حتی در محیط‌های راحت‌تر تأثیر خوبی بگذارند.

1- موسسات کمی غیررسمی و جوان‌گرایانه: در این موارد می‌توانید کت و شلوار شیک کلاسیک را در خانه بگذارید اما شاید بیرون آمدن با شلوار جین هم ایده خوبی نباشد. در این حالت، پوشیدن یک کت اسپورت، پیراهن ساده با شلوار ساده بهتر خواهد بود.

2- استارت‌آپ‌های جدید: شلوار جین می‌تواند برای مصاحبه استارت‌آپ مناسب باشد، اما مطمئن شوید که تمیز و بدون سوراخ یا درز فرسوده است. هدف این است که شیک و آراسته باشید.

مهم‌ترین چیز آراسته و متناسب بودن است

درست است که نکات ریز مختلفی در مورد پوشش بیان کردیم. ولی لازم است توجه کنید که مهم‌ترین چیز تمیزی و آراسته بودن شماست تا تاثیر مثبتی بر ذهن استخدام‌کننده خود بگذارید.

مهم است بدانید در هر محیطی چطور لباس بپوشید. همه آنچه که گفته شد قرار است این را به شما بگویند که در مورد شرکت مورد نظر تحقیق کنید و سپس لباسی انتخاب کنید که غیرمعمول نباشد. 

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!