شرایط استفاده از بیمه بیکاری در روزهای بارداری و مرخصی زایمان

بانوان مشمول قانون کار که در حال دریافت بیمه بیکاری هستند اگر باردار شوند، می توانند تقاضای استفاده از مرخصی بارداری کنند.در این مقاله کاران با قوانین استفاده از مرخصی زایمان در دوران بیمه بیکاری آشنا می شویم.

شرایط استفاده از بیمه بیکاری در روزهای بارداری و مرخصی زایمان

 باتوجه به روند روبه رشد بیکاری در سال جاری ، سوالی که این روزها به کرات از سوی خانم های مشمول قانون کار مطرح می شود این هست که اگر در حین دریافت مقرری بیکاری، باردار شوند میتوانند از غرامت ایام بارداری استفاده کنند یا خیر؟ و آیا اصولا در چنین شرایطی دریافت غرامت ایام بارداری به نفعشان هست یا مقرری بیمه بیکاری؟ آرمین خوشوقتی، کارشناس ارشد روابط کار کشور در مصاحبه با  خبرگزاری خبرآنلاین به این پرسش ها پاسخ می دهد:

قبل از پاسخگویی به این سوال ها باید به سوال دیگری پاسخ داد که اصلا برای خانم های کارگر که مشمول قانون کار هستند، تغییر حالت بیمه بیکاری به مرخصی زایمان وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید تاکید کرد که بله خانم های مشمول قانون کار که در حال دریافت مقرری بیکاری هستند اگر باردار شوند میتوانند تقاضای استفاده از مرخصی بارداری کنند.

سوال دوم این است که به لحاظ مالی کدام حالت به نفع خانم ها هست؟ آیا به دریافت مقرری بیمه بیکاری ادامه بدهند یا اینکه بهتر است درخواست استفاده از مرخصی بارداری کنند؟

ازنظر مالی، مقرری بیمه بیکاری،حدودا معادل ۵۵ درصد مزد مشمول بیمه خود کارگر ظرف ۹۰ روز قبل از بیکار شدن است به این شکل این مبالغ با هم جمع می شوند و بر روزهای کارکرد بیمه شده در این مدت تقسیم می شوند.البته اگر فرد بیکار، فرزند یا پدر و مادرش یا در برخی موارد همسرش را تحت کفالت خود داشته باشد، برای هریک از این اشخاص نیز ۱۰ درصد حداقل دستمزد آن سال را دریافت خواهد کرد.

اما اگر بخواهیم آن را با غرامت ایام بارداری مقایسه کنیم باید گفت، مقرری ایام بارداری، بر مبنای دو سوم کل مبالغی است که بیمه شده ظرف ۹۰ روز قبل از مرخصی دریافت کرده و مبنای کسر حق بیمه وی بوده است یعنی چیزی حدود ۶۶ درصد.

 

ممکن هست در نگاه اول به نظر برسد که مقرری بیمه بیکاری که ۵۵ درصد است، از غرامت ایام بارداری که ۶۶ درصد است کمتر هست و خانم ها تشویق شوند که در حال دریافت مقرری بیمه بیکاری، از غرامت ایام بارداری استفاده کنند در حالیکه باید بدانند که اولا اگر کسی را تحت کفالت خود داشته باشند، در ایام بارداری دیگر آن مبلغ ۱.۵۱۶.۸۸۱ ریال که به ازای هر فرد تحت تکفل دریافت می کردند را نخواهند داشت.

نکته دوم این است، وقتی ایام مرخصی بارداری ایشان تمام شد نمی توانند مجددا به حالت بیمه بیکاری برگردند. یعنی خانمی که در حالت مرخصی زایمان است نمی تواند در پایان مرخصی بارداری اگر همچنان بیکار باشد از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

البته نباید فراموش کرد که آن دسته از خانم ها که مدت یا فرجه بیمه بیکاری آنها رو به پایان است، ممکن است به نفعشان باشد یعنی مثلا خانمی که دارای یک سال سابقه بیمه است و بیکار می شود می تواند ۱۲ ماه از مرخصی بیمه بیکاری استفاده کند و حالا اگر این ایام رو به پایان باشد بهتر است که اگر باردار هستند قبل از اتمام ایام بیکاری، از مرخصی بارداری استفاده کنند.

 

اگر شغلتان را از دست داده اید، کافی است درعرض چند دقیقه یک رزومه حرفه ای بسازید وبرای فرصت های استخدامی در کاران درخواست همکاری بفرستید.

 

شرایط عمومی مرخصی بارداری و بیمه بیکاری

شرایط استفاده از مرخصی بارداری این است که اگر خانم کارگر ظرف یک سال قبل از زایمان، حق بیمه ۶۰ روز کار را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرده باشد، منظور این است که حق بیمه اجباری پرداخت شده و در روز آخر قبل از مرخصی نیز شاغل به کار بوده و یا در مرخصی استحقاقی باشند.مدت مرخصی بارداری ۹ ماه است که اگر وضع حمل ۳ قلو و بیشتر از ۳ قلو باشد یکسال خواهد شد.

غرامت ایام بارداری از اولین روز شروع مرخصی بارداری محاسبه و پرداخت می شود، البته این غرامت در پایان مرخصی بارداری پرداخت می شود ولی درصورتیکه خانم بیمه شده به مبلغی به صورت علی الحساب نیاز داشته باشد، بعد از اینکه نیمی از مدت ایام مرخصی سپری شد، میتواند با ارائه گواهی ولادت و گواهی پزشک یا بیمارستان و شناسنامه فرزندشان با دفترچه بیمه به شعبه مربوطه تامین اجتماعی محل زندگی خود مراجعه کنند.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با پردرآمدترین مشاغل ویژه بانوان 

مهم ترین مشکلات زنان در محیط کار را بشناسید

نحوه استفاده از وام مشاغل خانگی در سال 99

تا چند سال می توانید از بیمه بیکاری استفاده کنید؟

فرصت یک ماهه بیکاران برای دریافت بیمه بیکاری

 

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!