8 نمونه سوال سخت مصاحبه استخدامی و جواب های آنها

سوالات روانشناسی مصاحبه استخدامی خیلی وقت ها ما را دستپاچه و مضطرب می کند. اگر این سوالات و جواب های مناسب آنها را بشناسیم به راحتی می توانیم در مصاحبه شغلی هم پاسخ مناسب بدهیم.

8 نمونه سوال سخت مصاحبه استخدامی و جواب های آنها

 

در این مقاله کاران از مشکل ترین و زیرکانه ترین سوالات مصاحبه استخدامی و جواب های آنها گفتیم؛ این سوال ها ممکن است برای شما بار منفی داشته و حتی ناراحت کننده باشد اما دادن پاسخ معقولانه به آنها می تواند روی نتیجه مصاحبه تان تاثیر بگذارد.

1.فکر می کنی در مقایسه با دیگران چه عملکرد ویژه ای می توانی داشته باشی؟

پاسخ درست: حتما به تجربه ها و دستاوردهایی که در محیط های کاری قبلی داشتید اشاره کنید. سعی کنید در معرفی دستاوردهایتان به نقاط مشخصی از رزومه تان اشاره کنید و با عدد و رقم صحبت کنید. به طور مشخص و واضح بگویید ترکیب مهارت ها و علایق شما در کنار تجربه ارزشمندی که کسب کردید باعث می شود استخدام تان برای شرکت ارزشمند باشد. در این بین می توانید به مهارت های نرمی مثل حل مساله، تفکر انتقادی و مهارت های ارتباطی هم اشاره کنید.

در همین زمینه بیشتر بخوانید: به این سوال کارفرما چگونه پاسخ دهیم: چرا می خواهید اینجا کار کنید؟

2.چه مدت طول می کشد تا بتوانی کارایی ات را در شرکت نشان بدهی؟

پاسخ درست: درباره خودتان واقع بین باشید. می توانید به یاد بیاورید که به صورت میانگین در محیط های قبلی این فرایند چقدر طول کشیده است؛ اما اشاره کنید که نوع فرهنگ سازمانی و میزان مشارکت همکاران هم در جا افتادن شما موثر است.

3.در مورد محیط کار قبلی ات، چه موضوعی را دوست نداشتی؟

پاسخ درست: درباره این سوال نکاتی را عنوان کنید که نشان دهنده ضعف شخصیتی یا نقاط منفی تان نباشد. خیلی از کارجویان در پاسخ به این پرسش، به راحت نبودن یا صمیمی نبودن محیط کاری قبلی اشاره می کنند؛ یا اینکه پاسخ می دهند ترجیح شان روی پویا بودن فضای کار است. بعضی ها هم درباره نبود جریان کار تیمی می گویند.

شما هم حق دارید در مصاحبه استخدامی از کارفرما سوال بپرسید؛ با این سوال ها آشنا شوید.

4.تا چه اندازه می توانی تحت فشار کار کنی و با ضرب الاجل ها کنار بیایی؟

پاسخ درست: حتما عنوان کنید که چالش ها و فشارها دو حقیقت مهم و جدایی ناپذیر زندگی و کارمان هستند. پیشنهاد می کنیم به این سوال قبل از مصاحبه خوب فکر کنید؛ فهرستی از مثال های مدیریت چالش که در زندگی حرفه ای تان داشتید را تهیه کنید و به موفق ترین موردها اشاره کنید.

درهمین زمینه بیشتر بخوانید:4 روش سریع برای کنترل استرس

سوالات سخت مصاحبه استخدامی

5.در شغلت دنبال چه نکته ویژه ای هستی؟

پاسخ درست: همیشه سعی کنید تا جای ممکن پاسخ تان در جهت منافع شخصی تان نباشد. جواب شما باید نشان بدهد که به دنبال داشتن مشارکت بیشتر و مسئولیت پذیری بالاتر هستید.به فرصت هایی اشاره کنید که به شما اجازه می دهد در شغل تان متخصص تر شوید و پیشرفت کنید.

 

چطور به این سوال کارفرما پاسخ دهیم: چرا محیط کار قبلی را ترک کردی؟

 

6.در محیط کار قبلی چه مشکلاتی را شناسایی کردید که نادیده گرفته شده بود؟

پاسخ درست: به این پرسش، جواب واقع بینانه بدهید و بزرگ نمایی نکنید. به تغییرات مثبتی اشاره کنید که درباره بهبود عملکرد تیم بوده اند یا پیشنهادهایی که درباره رفع یکسری نواقص برای بهبود کیفیت کارها مطرح کردید؛ طرح این موارد نشان دهنده علاقه و میل شما برای رهبری در محیط کار است.

7.اگر بتوانی کارت را از ابتدا دوباره شروع کنی، چه کاری را متفاوت انجام می دهی؟

بهترین پاسخ این می تواند باشد: فکر نمی کنم چیز خاصی وجود داشته باشد. بهتر است چهره با اعتماد به نفسی از خودتان نشان دهید. نمایش حس نارضایتی به فرد مصاحبه کننده قطعا موج مثبتی را منتقل نمی کند. اشاره کنید که از فراز و نشیب های کاری تان لذت برده اید و از نقاط ناراحت کننده آن درس گرفته اید. گفتن این جمله هم می تواند به شما کمک کند: این گذشته ام بوده که من را برای رسیدن به موقعیت فعلی آماده کرده است.

8.چطور در یک جمله شغل تان را تعریف می کنید؟

جوابی که به این سوال می دهید، نشان دهنده میزان درکی است که از کارتان دارید. اگر می خواهید نشان دهید که چقدر تصویر حرفه ای از خودتان دارید، حتما خوب به این جمله فکر کنید. جواب تان باید خلاصه و گویا باشد؛ این تعریف، نمایشی از شرح کلی وظایف و مسئولیت های شماست.

به نظر شما چه سوال های سخت دیگری در مصاحبه شغلی ممکن است پرسیده شود؟

بیشتر بخوانید:

7 مهارت مدیریت فردی برای موفقیت در سال جدید

هفت قدم برای آمادگی حضور در مصاحبه شغل

نظرات و پاسخ‌های شما
برای ثبت نظر وارد شوید
آگهی‌های شغلت رو قبل از بقیه ببین!